WYSTAWA: Finisaż wystawy ,,Portret z wierszy i pamięci. Grupa poetycka WOŁYŃ”. Prezentacja publikacji: ,,Grupa poetycka WOŁYŃ – geneza, przedstawiciele, wiersze”

Serdecznie zapraszamy na finisaż wystawy ,,Portret z wierszy i pamięci. Grupa poetycka WOŁYŃ”. Prezentacja publikacji: ,,Grupa poetycka WOŁYŃ – geneza, przedstawiciele, wiersze”, który odbędzie się 24 maja 2023 o godzinie 18.00 w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, siedzibie głównej naszego muzeum.

Wystawa poświęcona jest i stanowi promocję polskich poetów Grupy Poetyckiej „Wołyń”, żyjących i tworzących na Wołyniu w okresie międzywojennym XX wieku. Obecnie są to tereny obwodów rówieńskiego, wołyńskiego i tarnopolskiego. Autorem wystawy jest Lech Wojciech Szajdak, syn Stefana Szajdaka współzałożyciela Grupy Poetyckiej „Wołyń”. Grupa powstała z inicjatywy Czesława Janczarskiego. Współzałożycielami byli następujący poeci: Wacław Iwaniuk, Stefan Szajdak oraz Zygmunt Jan Rumel. W późniejszym okresie do grupy dołączyli: Zuzanna Ginczanka, Józef Łobodowski, Władysław Milczarek, Jan Śpiewak, Stefan Bardczak, Bazyli Podmajstrowicz oraz Zofia Wierzbicka.

Ważnym przesłaniem wystawy jest tworzenie porozumienia między obu narodami – polskim i ukraińskim oraz prezentowania wartości o charakterze wielowymiarowym uformowanym przez wspólne dziedzictwo historyczne.

Wydarzenie jest częścią debaty „Prawda, pamięć, pojednanie. Dziedzictwo wołyńskie Polaków”, która realizowana jest w ramach Karty Solidarności.

Organizatorzy wydarzenia: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wilanowska Resursa Kultury Pamięci, Fundacja Kolegium Wigierskie

24 maja 2023 roku, godzina 18.00
Muzeum Niepodległości