„Dzień Wolnej Sztuki”.


VII Dzień Wolnej Sztuki

w Muzeum Niepodległości

 

w sobotę 22 kwietnia 2017 r. o g. 12.00

 

 

– Ile czasu spędzasz na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? 8 sekund? – pytają organizatorzy akcji. – Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Muzea mają inspirować, a nie męczyć. Dlatego proponujemy Wam Dzień Wolnej Sztuki. Przyjrzyj się wybranym obiektom i oglądaj je powoli. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

 

 

Muzeum Niepodległości w Warszawie

zaprasza tego dnia

do obejrzenia różnych obiektów w trzech swoich placówkach:

  • w siedzibie głównej, Pałacu Przebendowskich/ Radziwiłłów, Maciej Milewski zaprezentuje namalowany przez siebie obraz „Katyń”;
  • w Muzeum Więzienia Pawiak zaprezentowana zostanie lalka Japonka wykonana
    przez jedną z więźniarek osadzonych na Pawiaku w czasie II wojny światowej
    ;
  • w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej pokazane zostaną przedstawiające pory roku cztery rzeźby, które stały niegdyś przed Pałacem Przebendowskich/Radziwiłłów.

 

Przy eksponatach będą osoby, które zmotywują gości do głębszej refleksji nad prezentowanymi obiektami. Celem ich jednak nie będzie wygłoszenie wykładu, lecz pobudzenie do rozmowy.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od roku 2011 pod hasłem „Zwiedzaj muzea w duchu slow”. W tym dniu muzea pokazują kilka wybranych przez siebie obiektów. „Wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów. Uświadamia, że nie trzeba zwiedzać całego muzeum: można delektować się obiektem, a to wymaga czasu. Jest także wolne pod względem intelektualnym: liczy się nie to, co mówią specjaliści, lecz to, co myśli i czuje każdy oglądający. Akcja ma uświadamiać, że do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza ani wykształcenie. W tym roku weźmie w niej udział 71 muzeów i galerii w 35 miastach w całej Polsce.