„Bardejov – światowe dziedzictwo UNESCO” – wystawa

„Bardejov – światowe dziedzictwo UNESCO”

7–27 września 2017

w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

(oddział Muzeum Niepodległości)

ul. Skazańców 25

A może byśmy tak, Najmilsi, wpadli na dzień do Bardejova? Warto się tam wybrać na dłużej. Bardejov (po polsku Bardejów), miasto we wschodniej Słowacji, leży niedaleko granicy z Polską.

Tymczasem w czwartek 7 września o g. 12.00 zapraszamy na wernisaż wystawy prezentującej zabytki tego miejsca, wpisanego w roku 2000 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mówi się o nim: perła średniowiecza. Bardejov to kamienne mury z basztami otaczające niedużą przestrzeń dawnego miasta, brukowany rynek obramowany malowniczymi kamieniczkami, monumentalny kościół pw. św. Idziego z unikatowymi późnogotyckimi ołtarzami skrzydłowymi, gotycko-renesansowy ratusz, dziś mieszczący zbiory Muzeum Szaryskiego oraz ekspozycję prezentującą dzieje miasta i jego bliskie związki z Polską. A poza obrębem średniowiecznych murów, wśród współczesnej zabudowy – enklawa nieistniejącego już tu świata społeczności żydowskiej ze wspaniale odrestaurowaną synagogą. Wystawę w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej tworzą plansze, na których można zobaczyć najciekawsze zabytki Bardejova, oraz wykonane z drewna makiety drewnianych cerkwi grekokatolickich z okolic tego miasta.

Zdjęcia modeli cerkwi zamieszczone za zgodą wydawcy portalu Zambrowiacy.pl,

fot. Krzysztof Dmochowski.