GALERIA JEDNEGO OBIEKTU: „Guernica” autorstwa Wojciecha Fangora (kopia obrazu Picassa) – powrót z konserwacjiZapraszamy na kolejną odsłonę cyklu “Galeria Jednego Obiektu”. W Galerii Rzeźby w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zostanie zaprezentowany obraz „Guernica” autorstwa Wojciecha Fangora (kopia obrazu Pabla Picassa). Dzieło o niezwykłej historii powróciło niedawno z konserwacji i wypożyczenia.

„Guernica” Wojciecha Fangora to jedno z największych, jeśli idzie o wymiary, dzieł artysty. To kopia słynnego obrazu Pabla Picassa „Guernica”, którą w 1955 roku Wojciech Fangor namalował na V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie. Kopia jest wprawdzie nieco mniejsza niż oryginał Picassa, ale i tak imponuje wymiarami (205 x 450 cm). Wojciech Fangor jako nastolatek miał okazję oglądać Guernikę podczas jej pierwszej publicznej prezentacji w Pawilonie Hiszpańskim na paryskiej wystawie Expo w 1937 roku. Obraz Picassa, który był protestem przeciwko przeprowadzonym na rozkaz generała Franco bombardowaniom mieszkańców baskijskiego miasta Guerniki w kwietniu 1937 roku przez niemieckie samoloty bojowe, jest do dziś obecny w społecznej wyobraźni i przestrzeni publicznej, gdyż stanowi symbol artystycznego protestu przeciwko wojnie. Zaś umieszczona w 1955 roku wśród ruin Warszawy kopia autorstwa Wojciecha Fangora robiła na mieszkańcach i gościach festiwalu ogromne wrażenie. Obraz został zakupiony od artysty w 1961 roku. Niedawno przeszedł konserwację i tuż po jej zakończeniu był prezentowany na retrospektywnej wystawie artysty w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.


Wojciech Fangor (1922-2015) – malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. Studiował prywatnie u Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego, dzięki czemu w 1946 roku uzyskał zaocznie dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku lat pięćdziesiątych tworzył obrazy zgodne z wymaganiami realizmu socjalistycznego, m.in. „Matkę Koreankę” (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie) i „Postaci” (Muzeum Sztuki w Łodzi). W latach 1953–1961 był docentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W okresie odwilży odszedł od konwencji socrealizmu. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu. W 1958 wraz ze Stanisławem Zamecznikiem zaprezentował „Studium przestrzeni” – pierwszy environment w Polsce.


W roku 1961 wyjechał z kraju. Przebywał najpierw w Berlinie Zachodnim (1964-65), potem w Anglii (1965–1966), a od 1966 w USA. Wykładał na wielu uczelniach artystycznych. Do Polski wrócił w roku 1999. Jest autorem wystroju 7 stacji II linii warszawskiego metra, które stały się największą światową podziemną galerią pop-artu.

Wydarzenie uświetni koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Harfa pod dyrekcją Pawła Choiny. Prowadzenie: Małgorzata Karolina Piekarska – Kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.9 listopada 2022 roku, godzina 14.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa