“Ważne znaki” – wystawa prac JÓZEFA KRZYSZTOFA ORACZEWSKIEGO


W czwartek 8 listopada 2018 r. o g. 18.00

w Galerii Brama Bielańska Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

odbędzie się

 

wernisaż,

PRZYGOTOWANEJ Z OKAZJI

SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI,

wystawy prac

JÓZEFA KRZYSZTOFA ORACZEWSKIEGO

 

„WAŻNE ZNAKI”

 

Zapraszamy!

 

Galeria Brama Bielańska Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej,

ul. Czujna (wjazd od strony Wisłostrady)

 

 

Wystawa Józefa Krzysztofa Oraczewskiego „Ważne Znaki” – to synteza cyklu „Zderzenia” i tematyki biało-czerwonej, dwóch silnych nurtów przewijających się w jego dotychczasowej twórczości. To kolejna już prezentacja tego wybitnego artysty, która dotyka spraw istotnych.

Staje się artystycznym świadectwem poszukiwania sensu w dynamicznym procesie eksploracji wielu aspektów egzystencji.

 

Tym razem zderzeniu poddane są obszary definiowane barwami narodowymi. W zamglonym, jednolitym tle obrazów ukazani są ludzie pochłonięci sprawami bieżącymi – anonimowi, pozbawieni cech indywidualnych, zmierzający w różne strony. Na pierwszy plan wybijają się znaki należące do wymiaru duchowego, które mają nieprzemijający, trwały i nasycony znaczeniem charakter. Płaszczyzna codzienności ukazana jednocześnie z symbolami wpisanymi w świadomość historyczną otwiera przestrzeń pytań o wartości, dążenia i społeczną odpowiedzialność każdego człowieka. Porusza wrażliwy obszar tożsamości, sensu istnienia, nieredukowalnych sprzeczności wpisanych w ludzką egzystencję. Ale nie pozostawia widza samego z ogromem dylematów i konfliktów wewnętrznych. Daje wsparcie, otuchę i świadomość uczestniczenia w szerokim planie tworzenia wspólnego dzieła historii, bo ukazuje sprawy wykraczające poza kruchą, przemijającą i zwyczajną codzienność.

 

Ważne znaki:

Są. 

W chaosie niepewności stają się światłem latarni morskiej duchowej nawigacji. Znakami drogowymi, które pomagają wyznaczać kierunek i nadrzędny cel dążeń. Określają prawa moralne i reguły społeczne. Organizują i definiują ważne punkty na mapie ludzkiej aktywności. Namalowane na pierwszym planie, w zderzeniu z anonimowym, mało wyrazistym tłem – ukazują ważną funkcję, jaką mają do spełnienia.

 

Łączą. 

W tłumie bezimiennych postaci stają się dominantą, jednym rytmem, wspólnym mianownikiem, który jednoczy. Nadają sens, wzmacniają więź, dają poczucie bezpieczeństwa. Sprawiają, że różne indywidualności mogą się identyfikować z innymi, tworząc mocną, wewnętrznie spójną społeczność. Zostały nałożone jednym ruchem na przekraczający standardowe wymiary obraz wędrujących ludzi jak klamra spinająca ich w jednorodną całość. 

 

Trwają.

W zmieniającej się, przemijającej rzeczywistości wyróżniają się niezmiennością. Należą do wymiaru duchowych wartości, które nie ulegają korozji, zniszczeniu i dewaluacji. Nawet zapomniane i odrzucone – pozostają niezmienne. Na obrazach zostały namalowane bez dbałości o porządek przestrzenny. Nawet odwrócone – zachowują swój niezmienny charakter. 

 

Znaczą.

W świecie pomieszanych wartości są jednoznaczne. Wyrażają ważną prawdę. Mają swój nieredukowalny kształt i znaczenie. Nie można ich zmienić, zamalować ani udawać, że są inne. Ukazane w elementarnych barwach czerwieni i bieli – inaczej niż zmieszane, przybrudzone, zamglone tło – pokazują swoją ogromną wagę. Symbolizują krew i czystość, ogień i wodę ludzkich wartości, które dopełniają się w dziejach, nadając sens trudnym zmaganiom ze światem. 

 

Józef Krzysztof Oraczewski,

jeden z największych żyjących polskich artystów, jest twórcą wielu autorskich realizacji przestrzennych i cykli obrazów, w tym również wielkoformatowych, monumentalnych dzieł, które pokazywał na ponad pięćdziesięciu wystawach na całym świecie.

Miał swoje wielkie prezentacje w Muzeum Bochum w Niemczech, Muzeum Herclya w Izraelu, Muzeum Errenhof w Niemczech, a także w Muzeum we Fromborku i Muzeum Narodowym Kielce. Wystawiał w galeriach od Nowego Jorku po Moskwę. Swoje prace prezentował na wspólnych wystawach ze światowej sławy artystami, takimi jak Andy Warhol, Cesar Manrique, Wilfried Polke, Victor Vasarely czy Andreas von Weizsacker. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach takich znakomitości, jak Święty Jan Paweł II, prezydent Ronald Reagan, kanclerz Hans-Dietrich Genscher.
Obecnie działa na rzecz rozwoju polskiego rynku sztuki w ramach swojej autorskiej galerii ORAC.

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.