“Wyzwalanie”, wystawa prac Dobiesława Gały


„Wyzwalanie”

to tytuł wystawy prac Dobiesława Gały,

na której otwarcie zapraszamy

w czwartek 4 października 2018 r. o g. 17.00

do Galerii Brama Bielańska

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej,

ul. Skazańców 25

 

Wystawę można oglądać do 4 listopada 2018 r.

 

 

Dobiesław Gała, urodzony w 1975 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, jest adiunktem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby. Ukończył Studia na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Został wyróżniony m.in. stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem Tima Scotta. Uzyskał dyplom w 2000 r. w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Stypendysta Ministra Kultury RP oraz laureat wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. Swoje prace prezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

„Moje prace mają za zadanie podkreślić, jak ważnym czynnikiem w procesie kreacji jest oddziaływanie czasu, wpływ przemijania” – pisze o swojej twórczości Dobiesław Gała w katalogu wystawy. „Chcę mówić o efemeryczności i ulotności egzystencji, którą odsłania wciąż postępujący proces zmian. […] Projekty z piętnem czasu kreują przestrzeń tego, co przemija, odchodzi, bądź już odeszło, zatrzymując widza w stanie zawieszenia, pomiędzy przyszłością, teraźniejszością a przeszłością. […] Poprzez prezentację różnych faz postępującej destrukcji istnieje szansa powrotu do przeszłości, dająca wyobrażenie zdarzeń minionych […]. Prace są moją grą w uobecnianie, w znajdowanie się w czasoprzestrzennym zapętleniu. Staje się impulsem do poszukiwania własnej tożsamości i potrzeby nazwania siebie”.

 

„Wybór miejsca na kolejną prezentację twórczości Dobiesława Gały nie jest przypadkowy” – zauważa w tej samej publikacji dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości. „Po wielu znanych i znaczących galeriach sztuki […] przyszedł czas na Galerię Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej. Jest to ważne miejsce na mapie instytucji kultury Warszawy i całej Polski. Projekt zainicjowany w 2011 roku obfituje w wiele interesujących ekspozycji. Działalność wystawiennicza Muzeum Niepodległości, znana i doceniana, pozwoliła pozyskać środki na rewitalizację zabytkowej substancji dawnego carskiego więzienia znajdującego się w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. To jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów. […] Wśród więźniów X Pawilonu były wybitne postaci polskiej historii i kultury: Adam Asnyk, Roman Dmowski, Jarosław Dąbrowski, Gustaw Ehrenberg, Apollo Korzeniowski, o. Honorat Koźmiński, Józef Piłsudski, ksiądz Piotr Ściegienny, Romuald Traugutt, Ludwik Waryński. Kilkaset osób stracono na stokach twierdzy […]. Tysiące skazańców wywieziono w głąb Rosji na katorgę bądź zesłanie syberyjskie. […]

 

W bogatej gamie tematycznej wystaw naszej galerii przedstawiamy obecnie twórczość Dobiesława Gały, artysty, dla którego motyw poszukiwania tożsamości jest – jak sam twierdzi – podstawowym i bardzo ważnym. Uobecnienie jego sztuki w tych historycznych murach wzbogaca nas o nowe doznania”.

 

Zaproszenie – Dobiesław Gała – Wyzwalanie