WYDARZENIE: Koncert “Ocalony przez poezję”

W piątek 3 marca 2023 o 18.00 w Audytorium im. Stefana Dembego w Bibliotece Narodowej odbył się koncert poświęcony pamięci Jerzego Kozarzewskiego, poety, żołnierza AK, powstańca warszawskiego. Muzeum Niepodległości w Warszawie objęło patronat honorowy nad tym wydarzeniem.

Poniżej relacja wideo z koncertu:

Opis ze strony organizatora:

Spektakl-koncert Ocalony przez poezję to biografia poety, żołnierza, męża i ojca opowiedziana poprzez jego wiersze. Począwszy od szczęśliwego dzieciństwa i młodości, poprzez walkę zbrojną, powstanie warszawskie i wojenną tułaczkę, osadzenie w komunistycznym więzieniu oraz rozkwit talentu poetyckiego i popularyzację twórczości w latach dziewięćdziesiątych. Stryjeczny prawnuk Cypriana Kamila Norwida emocje i stosunek do świata wyrażał w wierszach, które w więzieniu zapamiętywał, a po uwolnieniu pisał i wydawał.

Na koncert składa się 16 utworów w interpretacji Klaudii Kwaśny (sopran), Marcina Kwaśnego (recytacja i śpiew – baryton) z muzyką i akompaniamentem Patryka Góreckiego (gitara). Do koncertu zostały wybrane utwory reprezentatywne dla każdego z okresów życia Jerzego Kozarzewskiego.

Koncert organizowany jest przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury, Fundację Między SłowamiBibliotekę Warszawskiej Prowincji Kapucynów.

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.