Wizyta Ministra w Mauzoleum Walki i Męczeństwa

W piątek, 26 lutego 2021 r., pod tablicą na gmachu w alei Jana Chrystiana Szucha 25, która upamiętnia ofiary mieszczącego się tu podczas okupacji aresztu śledczego gestapo, wieniec złożył minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

Następnie minister oraz przybyli wraz z nim ks. prof. Dariusz Zagórski, kierownik katedry Teologii Historycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, i Radosław Brzózka, szef Gabinetu Politycznego Ministra – zwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Po obejrzeniu krótkiego wprowadzenia filmowego goście, w towarzystwie dr. Tadeusza Skoczka, dyrektora Muzeum Niepodległości, oraz oprowadzającego przybyłych Andrzeja Koteckiego, kustosza Mauzoleum, zobaczyli – zachowane niemal w niezmienionym stanie od czasu wojny – korytarze, cele zbiorowe zwane tramwajami, izolatki i pokój dyżurnego gestapowca, gdzie odbywały się przesłuchania. W jednej z cel prezentowany jest obraz, dla którego inspiracją był tekst Drogi Krzyżowej, napisany w 1943 r. w szpitalu więziennym na Pawiaku przez 20-letnią Elżbietę Krajewską, torturowaną w alei Szucha, a później wywiezioną do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tym miejscu zwiedzający odmówili modlitwę za zmarłych.

Na zakończenie wizyty pan minister wpisał się do księgi pamiątkowej wyłożonej w westybulu Mauzoleum. Rozmawiał też z gospodarzami spotkania o innych wystawach w Muzeum Niepodległości i wydawnictwach naukowych instytucji. Dyrektor Tadeusz Skoczek zaprosił gości do odwiedzenia otwartej po remoncie zabytkowej siedziby głównej (Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów) oraz do pozostałych oddziałów Muzeum Niepodległości w Warszawie.