VIII Ogólnopolski Rajd Pieszy „Major Hubal”


W dniach 9 – 10 kwietnia 2022r. już po raz ósmy odbył się wojskowy Ogólnopolski Rajd Pieszy „Major Hubal” zorganizowany przez Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego we współpracy z Oddziałem Łódzkim PTTK im. Jana Czeraszkiewicza pod patronatem honorowym Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dodatkowo w tym roku, w związku z obchodami 125. rocznicy urodzin mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, do wsparcia i pomocy w organizację rajdu włączyły się: miasto Radoszyce, miasto Końskie, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie Delegatura w Kielcach, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Radoszyce oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

W tym roku rajd przebiegał po ziemi koneckiej. Pierwszego dnia, na początku w Cisach przy pomniku poświęconym pamięci Marianie Cel ps. „Teresce”, uczestnicy rajdu poznali historię jedynej kobiety służącej w Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”. Następnie udali się do Zych, gdzie przy byłym domu gajowego Jan Barana, pod pomnikiem upamiętniający pobyt mjr „Hubala” we wsi oraz represjonowanych mieszkańców udzielających hubalczykom pomocy złożyli wieniec i zapalili „Płomień Pamięci”. Tam poznali historię powstania Oddziału Wydzielonego WP, po czym udali się w trasę pieszą w stronę Radoszyc. Na koniec dnia w Końskich odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Dyszyńskim, prezesem Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”, współautorem najnowszej publikacji „Krubki. Mjr Hubal – munduru nie zdejmę, broni nie złożę…”.

Drugiego dnia grupa najpierw udała się pod pomnik poświęcony pamięci mjr Henryka Dobrzańskiego w Końskich, po czym zwiedziła klasycystyczny zespół parkowo-pałacowy wzniesiony przez Jana Małachowskiego w latach 40. XVIII wieku. Następnie zobaczyła rezerwat przyrody nieożywionej Gagaty Sołtykowskie, gdzie zachowane są ślady przemieszczania się grupy dinozaurów. Następnie udała się do rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem, aby podziwiać zachowane jurajskie ostańce piaskowe. Rajd zakończono w Furmanowie pod „Dębem Hubala”, gdzie uroczyście wręczono zdobyte przez uczestników kolejne stopnie Odznaki Turystyczno – Krajoznawczej PTTK Śladami mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz wręczono podziękowania i wyróżnienia. Ostatnim wydarzeniem rajdu było spotkanie autorskie z Jackiem Lombarskim, autorem publikacji „Major Hubal. Fakty, legendy i mity”, podczas którego autor przedstawił jej drugi tom.

W tym roku w rajdzie uczestniczyło ok 60 osób z całej Polski, w tym z Dziwnowa, Żyrardowa, Łodzi, Lublina, Cycowa, Włodawy oraz Tomaszowa Mazowieckiego. W następnym roku zapraszamy wszystkich turystów lubiących uprawiać turystykę historyczną i militarną, na  Ogólnopolski Rajd Pieszy „Major Hubal”, którego trasa poprowadzona zostanie po kolejnych miejscach związanych z Oddziałem Wydzielonym WP mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”.

Tekst: Marcin RECZYCKI
Foto: Marcin RECZYCKI, Agnieszka KRÓLIKOWSKA

_________________________________