Finisaż wystawy „Sport za drutami”
15 maja 2015 r., godz. 12.00, Muzeum Niepodległości,
Solidarności 62, Warszawa
Już tylko kilka dni pozostało, aby obejrzeć wystawę „Sport za drutami”, która ukazuje działalność sportową polskich jeńców wojennych w latach II wojny światowej. Wspomniana ekspozycja jest prezentowana w Muzeum Niepodległości od 19 marca 2015 r. Jest to nieco rozszerzona odsłona wystawy „Igrzyska za drutami”, która została przygotowana i była wcześniej udostępniona w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Obecna odsłona, prezentowana w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, została wzbogacona o informator z katalogiem prezentowanych obiektów. Wspomniane wydawnictwo, dołączone do niniejszego pisma, zawiera także eseje o sporcie jako szczególnym narzędziu oporu i walki o niepodległość. Wśród polskich jeńców wojennych więzionych w niemieckich obozach jenieckich – Stalagach i Oflagach – aktywność fizyczna była swego rodzaju antidotum na marazm, apatię i bezczynność. Sport podtrzymywał morale i pozytywnie wpływał na ducha uwięzionych za obozowymi drutami.
Wystawa „Sport za drutami” ma charakter planszowo-obiektowy. Wśród wielu interesujących i przykuwających wzrok eksponatów, wykonanych z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły, możemy zobaczyć między innymi: puchary dla zwycięzców w poszczególnych konkurencjach sporządzone z wojskowej menażki oraz flagi olimpijskie z charakterystycznymi kolorowymi kołami. W oczy rzuca się barwny proporczyk, który w miejsce typowych frędzli przyozdobiony jest drutem kolczastym. Na ekspozycji nie brak dyplomów dla zawodników i zespołów biorących udział w poszczególnych zawodach, dają się zauważyć herby klubów nierozerwalnie związanych z historią polskiego sportu, takich jak: Pogoń Lwów, Wisła Kraków czy Warta Poznań.
Wystawa czasowa „Sport za drutami” wpisuje się w cykl imprez towarzyszących obchodom 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak – oddziału Muzeum Niepodległości, podczas których szczególny nacisk kładziemy na upamiętnienie ważnych wydarzeń z okresu okupacji niemieckiej. W związku z okrągłym jubileuszem placówki są organizowane nie tylko uroczyste obchody rocznicowe, ale także realizowana jest rewitalizacja dziedzińców wokół obiektu ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak, w celu udostępnienia tego terenu zwiedzającym. Wspomniany projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Województwa Mazowieckiego.
Finisaż wystawy „Sport za drutami” odbędzie się w Muzeum Niepodległości w piątek, 15 maja 2015 r., o godz. 12.00. Ekspozycja w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów będzie udostępniona zwiedzającym jeszcze 16/17 maja 2015 r., w czasie tegorocznej edycji Nocy Muzeów.