“Matka przełożona”

2 września 2021 (czwartek), godz. 10.30 w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów odbyła się uroczysta prezentacja obrazu “Matka Przełożona” Hakoba Mikayelyana, który jest kopią dzieła Tamary Łempickiej pt. „Matka Przełożona” („La Mère supèrieure”). Obraz został pozyskany przez Muzeum Niepodległości z Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Obraz „Matka przełożona” powstał w 1935 roku. Ciekawa jest historia jego powstania.
Tamara Łempicka znajdowała się w tym czasie w stanie głębokiej depresji spowodowanej brakiem spodziewanego zainteresowania jej sztuką. Postanowiła wstąpić do zakonu. Udała się w tym celu do Włoch. Oczekując na decyzję Matki
przełożonej klasztoru postanowiła stworzyć jej portret pt. „Matka przełożona” („La Mère supèrieure”).
Życie zakonne nie było jednak artystce pisane. Wspomnieniem przeżyć stało się dzieło jedyne w swym rodzaju, motyw bardzo rzadki w całej twórczości Artystki. Oficjalnie zaprezentowano go w Stanach Zjednoczonych w 1939 roku. Nie wzbudził wtedy istotnego zainteresowania. Został więc przekazany Musee d’Arts w Nantes, gdzie znajdowały się już inne dzieła Tamary Łempickiej. W końcu XX wieku, już na fali wielkiego zainteresowania twórczością polskiej artystki „Matka przełożona” została odkryta na nowo.

Uroczystość odbyła się 2 września 2021 (czwartek), o godz. 10.30, Muzeum Niepodległości w Warszawie – Sala kinowa w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów
Al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa

Hakob Mikayelyan, dr Tadeusz Skoczek