Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego

13 stycznia 2022 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w Warszawie odbył się kolejny Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego. Podczas salonu zaprezentowano publikację pod redakcją naukową Macieja Fica, Joanny Lusek, Jolanty Załęczny, „A jednak wojna… Rok 1939 na Kresach Wschodnich i Zachodnich”.

A jednak wojna… Rok 1939 na Kresach Wschodnich i Zachodnich jest publikacją zawierającą osiemnaście tekstów dotyczących Września 1939 na wschodnich i zachodnich terenach II Rzeczypospolitej. To różnorodna analiza tematu autorstwa kilkunastu historyków i muzealników obejmująca zagadnienia z zakresu historii, socjologii, kulturoznawstwa i literatury polskiej. Opracowanie zostało podzielone na dwie części Rok 1939 – asocjacje i implikacje historyczne oraz Rok 1939 we wspomnieniach, literaturze i narracji podręcznikowej. Wielorakie ujęcie tematu tworzy komplementarny obraz opisywanej rzeczywistości.

W spotkaniu udział wzięły: prof. dr hab. Jolanta Załęczny, dr Beata Michalec.

Publikacja została wydana przez: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

13 stycznia 2022 o godzinie 12.00
Muzeum Niepodległości