Salon Dobrej Książki


W czwartek 7 kwietnia 2022 roku, o godz. 10.00 w Kawiarence Warszawskiej na terenie wystawy stałej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w ramach cyklu Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego zostanie zaprezentowana publikacja Półwysep Helski i Polska Marynarka Wojenna w dokumentacji niemieckiego wywiadu 1933-1939. Książka autorstwa pani Ireny Elsner oparta jest na materiale archiwalnym – notatkach niemieckiego wywiadu znajdujących w Archiwum Wojskowym we Freiburg im Breisgau w Niemczech, które autorka przetłumaczyła, uszeregowała oraz opatrzyła niezbędnym komentarzem.

Książka została podzielona na dwie części – część pierwszą stanowią informacje uzyskane przez niemiecki wywiad na temat Helu i Półwyspu Helskiego uzyskiwane w latach 1933-39, drugą część książki stanowią zdjęcia polskich okrętów wojennych wykonane na zlecenie niemieckich służb.

Książka oparta jest na notatkach przekazywanych służbom wywiadu przez współpracujących z niemieckim wywiadem agentów, a także informacjach uzyskanych w wyniku przesłuchań miejscowej ludności oraz jeńców wojennych, po kapitulacji Helu 2 października 1939 r. W książce znajdujemy informacje dotyczące głównie infrastruktury Helu i Półwyspu Helskiego, w tym rozmieszczenia, budowy i funkcji znajdujących się tu obiektów militarnych oraz zapis wszelkich działań prowadzonych na tym terenie, które z punktu widzenia agenta niemieckiego wywiadu mogły mieć znaczenie w obliczu narastającego militarnego konfliktu, w przededniu wybuchu II wojny światowej. Ponadto książka bogata jest w odręczne rysunki, plany, mapy oraz cenne, w wielu przypadkach wcześniej nieznane, fotografie.

7 kwietnia 2022 roku (czwartek) godz. 10.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
Warszawa