Salon Dobrej Książki


Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na prezentację publikacji o powstaniu listopadowym w ramach Salonu Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego online.

29.11.2020, godz. 12.00
Kanał Muzeum Niepodległości na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCpTlN_2MBgSLizB8QNqSx9g

Prowadzenie: Jan Engelgard. Wprowadzenie: dr Beata Michalec.
W najbliższym Salonie Dobrej Książki zaprezentujemy wyjątkowe publikacje na temat powstania listopadowego, które zostały wydane przez Muzeum Niepodległości.

1. Skoczek Tadeusz (red.), Powstanie listopadowe 1830-1831 : dzieje, historiografia, pamięć, 2015

Publikacja zawiera materiały z konferencji naukowej, która odbyła się w dniach 19-20.10.2011 r. w Muzeum Niepodległości. Ukazuje poglądy współczesnych historyków na zryw niepodległościowy, jego dziedzictwo w literaturze, sztuce, historiografii, począwszy od chwili upadku powstania aż do czasów nam współczesnych. Prezentuje rożne postawy polityczne wobec powstania, rożne formy dziedzictwa i pamięci o tamtym wydarzeniu.

2. Skoczek Tadeusz (red.), Powstanie listopadowe = The november uprising, 2011

Album Powstanie listopadowe został wydany przez Oficynę Wydawniczą Proszówki pod patronatem Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Jest to pierwsza część z zaplanowanej serii wydawniczej o nazwie Polskie Powstania Narodowe. Album powstał w związku z konferencją naukową Powstanie listopadowe 1830 – 1831. Historia – tradycja – media, która miała miejsce w dniach 19-20.10.2011 r. w Muzeum Niepodległości.

3. Śliwiński Artur, Marian Marek Drozdowski, Powstanie listopadowe, 2013

Pomimo tego, że pierwsze wydanie książki Artura Śliwińskiego ukazało się już w 1911 r. i od tego czasu pojawiły się nowe dokumenty, źródła i komentarze, to nadal wyróżnia się ona świeżością, sugestywnymi opisami i żywymi dialogami dzięki czemu czujemy się niemal naocznymi świadkami tamtych wydarzeń.

„Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego” – inicjatywa Muzeum Niepodległości w Warszawie – to, zgodnie z założeniem, cykliczne kameralne spotkania promujące publikacje książkowe i ich autorów. Dyskusje pod hasłem Salon Dobrej Książki odbywają się w wybrane poniedziałki i czwartki. Pierwotnie spotkania odbywały się w uroczej „Kawiarence warszawskiej” zlokalizowanej na wystawie stałej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Obecnie „Salon Dobrej Książki” przeniósł się do sieci i realizowany jest na kanale YouTube Muzeum Niepodległości.