Salon Dobrej Książki

28 października o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie z cyklu “Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego” w tradycyjnej odsłonie na terenie Kawiarenki Warszawskiej w Muzeum X Pawilonu. Tym razem zaprezentujemy publikację „Mazowsze Północne podczas najazdu bolszewickiego 1920 roku”

Prof. Janusz Szczepański ( autor publikacji – weźmie udział w nagraniu online ), dr Tadeusz Skoczek ( weźmie udział w nagraniu online ), dr Beata Michalec (redaktorzy) oraz Jan Engelgard ( komentarz ) przedstawią monografię odtwarzającą nie tylko działania militarne na obszarze północnego Mazowsza, ale przede wszystkim trudne chwile jego mieszkańców podczas krótkotrwałej, ale tragicznej w skutkach bolszewickiej okupacji. Autor w dużej mierze koncentruje się na przedstawieniu stanowiska poszczególnych warstw miejscowego społeczeństwa wobec bolszewickiego zagrożenia, jego patriotycznego zaangażowania w walkę z najeźdźcą. Nie uchyla się także od obowiązku przedstawienia postaw antypaństwowych niewielkiej części społeczeństwa północnego Mazowsza, oczekującej na wkroczenie oddziałów Armii Czerwonej.

Ze spotkania powstanie relacja filmowa, która będzie udostępniona na naszym dedykowanym kanale na YouTube. W wypadku jednak chęci wzięcia udziału w spotkaniu, przewidujemy taką możliwość pod dokonaniu zapisów na xpawilon@muzeumniepodleglosci.art.pl i otrzymaniu potwierdzenia. Spotkanie odbędzie się w reżimie sanitarnym z wymaganym limitem osób.