Program edukacyjny z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej


            „Pawiak w służbie pamięci – 50 lat temu- impresja”

 

W 1965 dzięki staraniom byłych więźniów politycznych niemieckiego więzienia śledczego Pawiak i ich Rodzinom powstało Muzeum Więzienia Pawiak. Od 50 lat jest jednym z najważniejszych miejsc PAMIĘCI o zbrodniach niemieckich nazistów dokonywanych na ludności Warszawy przez cały okres okupacji. Pawiackie drzewo, to symbol niezłomności, wiary i odwagi więźniów Pawiaka.

W  Muzeum odbywają się  spotkania, w których wszystkie działania wypełnia troska o przeniesienie pamięci historycznej i edukacji patriotycznej na młode pokolenia warszawskiej młodzieży.

Program na jaki Państwa młodzież zapraszamy nawiązuje do 50 rocznicy powstania Muzeum Więzienia Pawiak ale i do 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Ma łączyć środowiska kombatantów z młodzieżą. Ma uczyć i kształtować postawę szacunku do ludzi, którzy walczyli o godność i honor Polaka, w tym dramatycznym dla naszej Ojczyzny czasie.

 

Program realizować będziemy wraz z  kombatantami –  byłymi więźniami Pawiaka, żołnierzami Armii Krajowej oraz byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Chcemy wspierać pamięć, budować więzi międzypokoleniowe i pomagać w działaniach edukacyjnych służących prawdzie o  II wojnie i jej okrucieństwach.

 

Przygotujemy:

  1. spotkanie  młodzieży szkół ponadpodstawowych z historykiem – kustoszem muzeum
  1. spotkanie z kombatantem
  1. impresję muzyczną związaną z pamiętnikami najmłodszych więźniów Pawiaka w okresie II wojny światowej.

 

Wstęp WOLNY!!!

Program realizowany przy współfinansowaniu  Miasta Stołecznego Warszawy

Partnerem projektu jest Muzeum Niepodległości m. st. Warszawy / Muzeum Więzienia Pawiak.

 

Serdecznie zapraszamy na najbliższe zajęcia, które odbędą się już 8 maja o godz. 9.00, 10.30 i 12.00 w Muzeum Niepodległości, al. Solidarności 62, 00-240 Warszawa Terminy ze szkołami ustalamy po otrzymaniu od Państwa zgłoszenia na adres mailowy fundacjaart.reif@gmail.com