PRELEKCJA: . Akcja pod Arsenałem – przebieg i sylwetki uczestników

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną pt. „Akcja pod Arsenałem – przebieg i sylwetki uczestników”, która odbędzie się 23 marca 2023 roku o godzinie 10.00 w Muzeum Więzienia Pawiak.
Dnia 26 marca 1943 roku członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów uwolnili Jana Bytnara „Rudego”, który trzy dni wcześniej został aresztowany przez funkcjonariuszy niemieckich. Odbicie harcerza nastąpiło podczas jego przewożenia z kwatery Gestapo w al. Szucha do więzienia tej hitlerowskiej policji na Pawiaku. Stało się to pod Arsenałem, a uczestnicy akcji wykazali się wyjątkową determinacją, bohaterstwem i poświęceniem. Losy „Rudego” oraz jego przyjaciół znane są szerzej między innymi dzięki książce „Kamienie na szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego.
Prelekcja przybliży między innymi działalność konspiracyjną tych młodych ludzi. Ukaże okoliczności aresztowania harcerza, jego uwięzienie na Pawiaku, przebieg przesłuchań na Szucha oraz zaplanowanie i przeprowadzenie akcji pod Arsenałem.

23 marca 2023 roku, godzina 10.00
Muzeum Więzienia Pawiak