Pokaz filmu “Szwedzkie góry. Ostatnie ogniwo” w reż. Hanny Etemadi

23 listopada 2022 roku o godz. 18.00 w sali multimedialnej Pałacu Przebendowskich/Radziwłłów odbędzie się pokaz filmu “Szwedzkie góry. Ostatnie ogniwo” w reż. Hanny Etemadi.

Tytułowe Szwedzkie Góry (znajdujące się na terenie dzisiejszej warszawskiej dzielnicy Bemowo), których sama historia sięga kilkuset lat, są miejscem egzekucji Polaków z 6 stycznia 1940 r. To część tzw. warszawskiego pierścienia śmierci – nazwą tą określa się otaczające Warszawę miejsca straceń patriotów polskich. Należą do nich Palmiry, Wawer i kilkanaście innych miejscowości, będących świadkami tylko jednej okupacyjnej tragedii, jak właśnie Szwedzkie Góry.

Kim były ofiary niemieckich okupantów? – spośród 96 osób zdołano dotychczas zidentyfikować tylko kilka z nich. Dlaczego właśnie oni zginęli? Dlaczego wybrano Szwedzkie Góry i termin 6 stycznia? Co przechowali w swej pamięci mieszkańcy Wawrzyszewa, którzy byli świadkami tego mordu, i którzy wskazali po latach jego miejsce?

Film „Szwedzkie góry. Ostatnie ogniwo” w reżyserii Hanny Zofii Etemadi jest próbą odpowiedzi na te dramatyczne pytania, zarówno w rekonstrukcjach fabularnych, jak i w części dokumentalnej, przedstawiającej historyków i pasjonatów, którzy doprowadzili do przypomnienia i upamiętnienia tej okupacyjnej tragedii.

Scenariusz i reżyseria: Hanna Zofia Etemadi

Konsultacja historyczna: dr Tomasz Łabuszewski

Zdjęcia: Tomasz Woźniak i Mirosław Basaj

Montaż: Małgorzata Piwońska