Wystawa prezentowana w Muzeum X Pawilonu w dniach 17 maja – 8 czerwca br. – objęta opieką merytoryczną prof. Krzysztofa Szwagrzyka – poświęcona jest bohaterom walki z systemem komunistycznym. Zostali oni ukazani na przykładzie jedenastu wybranych Żołnierzy Niezłomnych straconych na podstawie wyroków komunistycznych sądów w latach 1944–1956.
Ich szczątki są odnajdywane oraz identyfikowane w ramach projektu naukowo-badawczego prowadzonego pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezentacji sylwetek bohaterów towarzyszą fotografie ich nieosądzonych nigdy katów: sędziów, prokuratorów, egzekutorów.
Na wystawie obejrzeć można niepublikowane dotychczas materiały archiwalne ze zbiorów rodzinnych Niezłomnych Bohaterów.
Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna podjęło się realizacji projektu:
„Odzyskani Bohaterowie”
Głównym celem projektu jest przedstawienie sylwetek i dokonań i okoliczności śmierci – w sposób nowatorski, zachowując wysoki poziom artystyczny – najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych bohaterów – ofiar zbrodni komunistycznych lat 1944–1956 , których szczątki odnajduje się i identyfikuje w ramach projektu naukowo-badawczego prowadzonego pod auspicjami IPN „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”.
Projekt „Odzyskani Bohaterowie” ma być jedną z inicjatyw wspierających ogólnonarodowe przygotowania do przywrócenia pamięci o tych bohaterach i godnego ich uczczenia poprzez utworzenie Panteonu ( lub kilku Panteonów) i godnego ich tam pochowania .
W założeniu wystawa ma przemówić obrazem do przeciętnego człowieka, nie posiadającego głębszej wiedzy historycznej. Poprzez siłę obrazu i oszczędną treść powinna skłonić przechodnia do zatrzymania się i refleksji nad losami bohaterów.
Wystawa jest poświęcona bohaterom walki z systemem komunistycznym ukazanym na przykładach jedenastu wybranych postaci Żołnierzy Niezłomnych;, straconych na podstawie wyroków komunistycznych sądów w latach 1944-1956:
Prezentacji sylwetek bohaterów towarzyszą fotografie nieosądzonych nigdy ich katów: sędziów, prokuratorów, egzekutorów. Całość dopełniają obrazy ilustrujące realizowane przez Instytut Pamięci Narodowej w całej Polsce prace poszukiwawcze nieznanych miejsc pochówku ofiar komunizmu zakończone odnalezieniem i identyfikacją kolejnych „Żołnierzy Niezłomnych”.
Patronat nad wystawą objął Instytut Pamięci Narodowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.