LEKCJA MUZEALNA: Wykonanie wyroku na Igo Symie. Represje wśród aktorów i aktorek

7 marca 1941 r. w swoim mieszkaniu przy ulicy Mazowieckiej 10 wyrokiem ZWZ został zastrzelony Igo Sym. Był to przedwojenny aktor filmu polskiego i niemieckiego, organizator okupacyjnego życia teatralnego w na terenie Generalnego Gubernatorstwa i jednocześnie konfident gestapo. Zamach ten odbił się szerokim echem w całej Warszawie oraz poza jej granicami. Pociągnął za sobą falę represji oraz aresztowań. W odwecie za Syma zostali osadzeni na Pawiaku znani polscy aktorzy i aktorki, m.in. Stefan Jaracz i Leon Schiller.

Z okazji zbliżającej się 82. rocznicy tego wydarzenia pragniemy zaprosić na lekcję muzealną poświęconą okolicznościom tego wydarzenia.

Prowadzenie: Kinga Biedrzycka

9 marca 2023 roku, godzina 09.00