KURPIOWSKA KOLĘDA

Klub Parlamentarny PSL
Zarząd Powiatowy PSL w Warszawie
Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

uprzejmie zapraszają na noworoczne spotkanie

KURPIOWSKA KOLĘDA

pod patronatem
Janusza Piechocińskiego Prezesa PSL, Wicepremiera Rządu RP, Ministra Gospodarki
w dniu 16 stycznia 2015 r. o godz. 16.30.
w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie,
ul. Krakowskie Przedmieście 66.

Program:

• Powitanie gości – Zespół „Młode Kurpie” z Publicznej
Szkoły Podstawowej w Jednorożcu im. Adama Chętnika
• Wystąpienia organizatorów
• Życzenia noworoczne
• Koncert zespołów kurpiowskich:
Kapela Pauli Kinaszewskiej
Kapela Ryszarda Maniurskiego z Kadzidła
• Kolęda kurpiowska
• Kurpiowski poczęstunek

W dniu 16 stycznia 2015 r. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbędzie się noworoczne spotkanie KURPIOWSKA KOLĘDA, pod patronatem Janusza Piechocińskiego – prezesa PSL. Organizatorami spotkania są: Komitet Organizacyjny obchodów 130. rocznicy urodzin Adama Chętnika, Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Niepodległości, Naczelny Komitet Wykonawczy PSL, Klub Parlamentarny PSL, Zarząd Powiatowy PSL w Warszawie.

Spotkanie zainauguruje obchody 130. rocznicy urodzin Adama Chętnika, wielkiego Polaka i Kurpia. Będzie to symboliczny hołd dla dokonań Chętnika w dziedzinie kultury, jego patriotycznej postawy i zasad życiowych, które są dziś wzorcem dla wielu środowisk, młodzieży i polskiego społeczeństwa. Szczególnie na sercu leżały Chętnikowi sprawy młodzieży wiejskiej i ruchu ludowego oraz uczestnictwo w tworzeniu państwowości polskiej. Rolę swą wypełniał pracowicie, tworząc podstawy regionalizmu polskiego, muzea, dokumentując historie ludu polskiego. Tworzył teatry ludowe, junactwo i harcerstwo polskie. Profesor Henryk Samsonowicz powiedział: „Adam Chętnik był jednym z najwybitniejszych polskich badaczy naszej kultury”.

Spotkanie będzie miało charakter noworoczny w oprawie folkloru kurpiowskiego. W programie uroczystości wystąpi zespół „Młode Kurpie” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jednorożcu im. Adama Chętnika oraz Kapela Pauli Kinaszewskiej i Kapela Ryszarda Maniurskiego z Kadzidła. W repertuarze znajdą się przede wszystkim kolędy.

zap_1.indd