Konferencja “W sercu Mazowsza”


Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do zapoznania się ze zwiastunem konferencji interdyscyplinarnej W sercu Mazowsza. W 105. rocznicę poszerzenia granic Warszawy, która odbyła się 26 lutego 2021 roku w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Wiosną 2021 roku przypada 105. rocznica wydarzenia, które zaowocowało rozwojem terytorialnym stolicy. Po upływie ośmiu miesięcy od opuszczenia miasta przez Rosjan i – rychłego – zajęcia ich miejsca przez Niemców, generał-gubernator Hans von Beseler, działając z inspiracji ruchów obywatelskich, wydał dekret o poszerzeniu granic Warszawy, zepchniętej przez Rosjan do rangi jednego z miast gubernialnych i szeregu nadwiślańskich twierdz. Jej powierzchnia wzrosła wówczas niemal czterokrotnie, zaś w obręb Warszawy włączono dotychczasowe przedmieścia, leżące na zewnątrz pasa XVIII- i XIX-wiecznych umocnień.

W jej granicach znalazły się tereny, postrzegane dziś jako rdzennie warszawskie: Rakowiec, Ochota, Mokotów, Czerniaków, Saska Kępa, Grochów, Gocław, Targówek, Bródno, Żoliborz, Młociny, Marymont i Powązki. Ów moment stał się początkiem Wielkiej Warszawy – dzisiejszej metropolii, stolicy województwa mazowieckiego i Polski.

Filmy przedstawiające wystąpienia prelegentów zostaną opublikowane na kanale YouTube Muzeum 12 marca 2021 roku.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z prezentacją kolekcji medali związanych z m. st. Warszawy, które zostały przedstawione podczas konferencji.