Jan Bytnar “Rudy” – bohater pokolenia

Zapraszamy na kolejną lekcję muzealną online!

Lekcja muzealna „Jan Bytnar Rudy – bohater pokolenia” to próba naszkicowania portretu bohatera książki „Kamienie na szaniec” w przestrzeni, gdzie rozgrywała się jego historia. W przyziemiu przedwojennego budynku Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, w latach 1939–1944 zajętego przez Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, Niemcy urządzili dla osób przywożonych z miasta i z więzienia na Pawiaku tzw. areszt domowy gestapo, w którym więźniowie czekali na przesłuchania. Jednym z brutalnie przesłuchiwanych w tym gmachu był, aresztowany 23 marca 1943 r., Jan Bytnar. W celu wyrwania Rudego z rąk oprawców jego koledzy zorganizowali akcję, która przeszła do historii jako akcja pod Arsenałem.

Zapisy: p.piegat@muzeumniepodleglosci.art.pl

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

9 marca 2022 roku, godz 10:00
Muzeum Niepodległości