Generał Haller w Lublinie

W ramach projektu “100/100”, 14 października w Galerii Fundacji Villa Polonia w Lubinie przy ul. Probostwo 26, odbył się wernisaż wystawy “Generał Haller i jego żołnierze”.

Wystawa pozwala poznać materiały – nierzadko unikatowe – ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zdjęcia powstały w okresie pierwszej wojny światowej, lecz ukazują także generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji. Na fotografiach uwiecznieni zostali także żołnierze i oficerowie II Brygady Legionów Polskich, m.in. płk Marian Januszajtis i ksiądz Józef Panaś, Błękitnej Armii, Armii Ochotniczej z 1920 roku.

Prezentacja wystawy jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach – dotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – projektu edukacyjnego Muzeum Niepodległości pt. „100 na 100” (sto projektów na stulecie odzyskania niepodległości). Idee przewodnie projektu to upowszechnianie wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 i ówczesnym kształtowaniu się jej granic oraz popularyzowanie postaw patriotycznych.

Wystawę można również oglądać w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej do końca października.