„Był mur”. 80. rocznica zamknięcia granic getta warszawskiego



16 listopada minie 80 lat od zamknięcia granic getta warszawskiego. Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Muzeum Niepodległości, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu patronów przypomina tę datę. Wydarzeniom rocznicowym towarzyszy kampania społeczna „Był mur”, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy


Mur-20-sek-Pl


Decyzję o budowie murów wokół dzielnicy dla Żydów w Warszawie podjęto w marcu 1940 r. Niemcy chcieli tym samym szczelnie oddzielić „obszar zagrożony epidemią”, jak określano tę część miasta. W połowie listopada w samym sercu Warszawy powstało otoczone murem getto, oficjalnie nazywane przez Niemców Jüdische Wohnbezirk (żydowska dzielnica mieszkaniowa). Zamknięcie jego granic nastąpiło w nocy z 15 na 16 listopada 1940 r. Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce przygotowało cykl wydarzeń i publikacji przybliżających tło historycne, nakreślających rzeczywistość mieszkańców i miasta, które z dnia na dzień zostało podzielone.


GŁÓWNE WYDARZENIE


16 listopada


W 80. rocznicę zamknięcia granic getta warszawskiego dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, Albert Stankowski,  prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Artur Hofman zapraszają na uroczystość zapalenia zniczy przy murze getta.


miejsce: XII LO im. H. Sienkiewicza, przy ul. Siennej 53


godz.: 13.00 – 16.00


Z uwagi na procedury bezpieczeństwa w sytuacji pandemii liczba uczestników tego wydarzenia jest ograniczona. Uroczystość będzie transmitowana na stronach:
www.1943.pl i www.tskz.pl
i profilach społecznościowych organizatorów.