Bezpłatne lekcje online



Zapraszamy na bezpłatne lekcje muzealne online, które odbędą się za pośrednictwem platformy ZOOM.


18 maja, godz. 10.00. Jan Bytnar „Rudy” – bohater pokolenia.

Próba naszkicowania portretu bohatera „Kamieni na szaniec” w przestrzeni, w której rozgrywała się jego historia. W Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Jana Chrystiana Szucha 25 – zachowanym w niezmienionym stanie wnętrzu, gdzie w latach 1939–1944 mieścił się tzw. areszt domowy gestapo. W części przyziemia przedwojennego budynku Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (dziś Ministerstwa Edukacji i Nauki) okupanci urządzili dla osób przywożonych z miasta lub z więzienia na Pawiaku areszt, w którym więźniowie czekali na przesłuchania. Jednym z brutalnie przesłuchiwanych w siedzibie gestapo w alei Szucha był, aresztowany 23 marca 1943 r. wraz z ojcem Stanisławem, Jan Bytnar. W celu wyrwania „Rudego” z rąk oprawców jego koledzy zorganizowali akcję, która przeszła do historii jako akcja pod Arsenałem.

Zapisy: p.piegat@muzeumniepodleglosci.art.pl



20 maja, godz. 10.00. Warszawa w czasach Norwida.

Opowieść o Warszawie w czasach życia i twórczość Cypriana Kamila Norwida, polskiego poety, dramatopisarza, prozaika, wszechstronnego artysty, który uprawiał rzeźbę, malarstwo, rysunek i rytownictwo.

Zapisy: edukacja@muzeumniepodleglosci.art.pl



21 maja, godz. 10.00. Ucieczka z Pawiaka jako symbol walki o wolność.

Zapoznanie z historią powstania Pawiaka. Przedstawienie, iż mimo ciężkich warunków panujących w więzieniu jak i przeprowadzanych brutalnych przesłuchań,  więźniowie walczyli i wymyślali coraz to nowe metody odzyskania wolności. Zapisy: m.wanarski@muzeumniepodleglosci.art.pl