„O Niepodległość”. Wystawa pocztówek patriotycznych ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego


W środę 20 lutego 2019 o g. 14.00

w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

(ul. Skazańców 25)

odbędzie sięwernisaż ekspozycji czasowej


„O Niepodległość”. Wystawa pocztówek patriotycznych

ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego

Patronat honorowy nad wystawą objął

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Adam Struzik


Ekspozycja przygotowana została w Muzeum Więzienia Pawiak przez pracowników tej placówki wespół z przywołanym w jej tytule kolekcjonerem – dla uczczenia 100. Rocznicy  odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obejmuje ponad 200 obiektów (pocztówki patriotyczne z kolekcji Mariana Sołobodowskiego uzupełniono wybranymi obiektami ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie). To przede wszystkim pocztówki i okolicznościowe karty korespondencyjne wydane między przełomem XIX i XX wieku a czasami nam współczesnymi.


Wybrane eksponaty w interesujący sposób ukazują postrzeganie w społeczeństwie tematyki niepodległościowej na przestrzeni przeszło stu lat: od tęsknoty za wolną Ojczyzną (ilustrowanej powielanymi drukiem motywami patriotycznymi i tematami zaczerpniętymi z ojczystych dziejów i legend), przez walkę zbrojną i wysiłek polityczny podejmowane po to, by Polska ponownie znalazła się na mapie Europy, po rozmaite formy celebrowania kolejnych rocznic odzyskania Niepodległości.


Od 10 listopada 2018 do 9 stycznia 2019 r. wystawa pokazywana była w Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie zobaczyło ją niemal 8 tysięcy zwiedzających. Od 16 stycznia do 15 lutego br. jej część prezentowano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego przy ul. Jagiellońskiej 26 w Warszawie. Od 20 lutego 2019 r. można ją zobaczyć w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Serdecznie zapraszamy!