Biblioteka Filmu Historycznego – WETERANI WYRWANI  ŚMIERCI – SINKIEWICZ

Biblioteka Filmu Historycznego Fundacji ARS CREATORI

w ramach FILMOWYCH  CZWARTKÓW NA CYTADELI

zaprasza 10 maja 2018 o godz. 13.oo na pokaz filmu wojskowego pt.

WETERANI

WYRWANI  ŚMIERCI – SINKIEWICZ

Laureat ZŁOTEJ SZABLI w kategorii filmu wojskowego

w konkursie VIII MFFHiW 2017

Reżyseria:  Monika JARGOT

Agnieszka KRÓTKI-ŻMIJEWSKA

Producent:  Tiburon Film Media,   2017

polski film wojskowy, 23’47”

Dokument filmowy opowiadający historię „wyrwanego śmierci” młodszego chorążego, Andrzeja Sinkiewicza.  Żołnierz brał udział w wojnie w Afganistanie. 19 listopada 2010 roku, podczas powrotu z patrolu wpadł, wraz z innymi  żołnierzami, w zasadzkę talibów. Doszło do wymiany ognia. W wyniku postrzału został ciężko ranny. Był siedmiokrotnie reanimowany. Dwanaście dni przebywał w śpiączce ale dzięki doskonałemu leczeniu i rehabilitacji został uratowany i nadal służy w wojsku, w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Ani razu po nieszczęśliwym zdarzeniu nie pomyślał o przejściu do cywila. Nie miałby też oporów, aby ponownie udać się na misję.

Film dotyka realiów trudnej służy polskich żołnierzy w misjach poza granicami państwa. Przynosi refleksję nad ceną pokoju i współczesnymi zagrożeniami walki z terroryzmem.   W Afganistanie życie straciło 44 polskich żołnierzy, a ponad 860 odniosło obrażenia. Bohatera tego filmu, lekarzom udało się wyrwać śmierci.