Ferie zimowe w Muzeum Niepodległości

W ramach akcji Zima w mieście Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało pięć propozycji zajęć dla dzieci i młodzieży pod hasłem Odkrywcy historii.  Zajęcia odbywać się będę w głównej siedzibie Muzeum jak i w oddziałach.

Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów

Był sobie Orzeł

Jak odróżnić orła od innych ptaków? Dlaczego jest on tak wyjątkowy dla Polaków?  Przyjrzymy się jego podobiznom na pieczęciach, herbach, ubraniach. Poznamy historie z nim związane ­– zarówno prawdziwe, jak i te bardziej legendarne.  Wspólnie poszukamy wizerunków naszego bohatera na wystawie  i w życiu codziennym.

Karnawał po warszawsku

W szalony czas karnawału, gdy świat staje na głowie i niemożliwe staje się możliwe, przeniesiemy się do XVIII wieku, kiedy to w Pałacu Przebendowskich wyprawiano zabawy tak głośne, że pisano o nich w gazetach. Przystrojeni we własnoręcznie wykonane maski karnawałowe staniemy się uczestnikami wytwornego balu.

Mazurek Dąbrowskiego ,,hit” nieśmiertelny

Na zajęciach dzieci poznają historię  najbardziej rozpoznawalnej  pieśni patriotycznej, która stała się  w 1927 roku hymnem państwowym Rzeczpospolitej Polskiej. Zajęcia uzupełnione są zadaniami edukacyjnymi dotyczącymi podejmowanego tematu.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Życie codzienne więźniów X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Przez 80 lat (1835-1915) mieściło się tu carskie centralne więzienie śledcze, przez które przewinęło się prawie 40.000 osób, wśród nich walczący o polską Niepodległość, w tym Romuald Traugutt, Józef i Aleksandra Piłsudscy, Roman Dmowski. W jakich warunkach przyszło im tu przebywać, czy doskwierało im zimno i upały, jak wyglądał ich dzień powszedni, czy mogli ich odwiedzać członkowie rodziny i przyjaciele, co jedli na śniadanie i obiad, czy była na miejscu biblioteka i czytelnia? O tym dowiesz się na miejscu zwiedzając Muzeum X Pawilonu.

Muzeum Więzienia Pawiak

Poznajemy i rysujemy miejsca pamięci

Zajęcia są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Ich celem jest, by w przystępny i ciekawy sposób wprowadzić uczestników w tematykę II Wojny Światowej, a w szczególności w historię Pawiaka. W tracie lekcji uczniowie będą mogli samodzielnie wykonać z różnych materiałów plastycznych miniaturę pawiackiego drzewa czy narysować powstańczą „Kotwicę”.

Warsztaty edukacyjne będą odbywać się w dniach od 2 do 11 lutego br. od środy do piątku:

w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w godzinach 9.30-10.45 oraz 11.00-12.15,

w Muzeum Więzienia Pawiak w godzinach 9.00-10.00.

Zapisy:

Michał Rybak – kustosz w Dziale Edukacji Muzeum Niepodległości