W ramach akcji Zima w mieście Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało pięć propozycji zajęć dla dzieci i młodzieży pod hasłem Odkrywcy historii. Zajęcia odbywać się będę w głównej siedzibie Muzeum jak i w oddziałach.
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
Był sobie Orzeł
Jak odróżnić orła od innych ptaków? Dlaczego jest on tak wyjątkowy dla Polaków? Przyjrzymy się jego podobiznom na pieczęciach, herbach, ubraniach. Poznamy historie z nim związane – zarówno prawdziwe, jak i te bardziej legendarne. Wspólnie poszukamy wizerunków naszego bohatera na wystawie i w życiu codziennym.
Karnawał po warszawsku
W szalony czas karnawału, gdy świat staje na głowie i niemożliwe staje się możliwe, przeniesiemy się do XVIII wieku, kiedy to w Pałacu Przebendowskich wyprawiano zabawy tak głośne, że pisano o nich w gazetach. Przystrojeni we własnoręcznie wykonane maski karnawałowe staniemy się uczestnikami wytwornego balu.
Mazurek Dąbrowskiego ,,hit” nieśmiertelny
Na zajęciach dzieci poznają historię najbardziej rozpoznawalnej pieśni patriotycznej, która stała się w 1927 roku hymnem państwowym Rzeczpospolitej Polskiej. Zajęcia uzupełnione są zadaniami edukacyjnymi dotyczącymi podejmowanego tematu.
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Życie codzienne więźniów X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Przez 80 lat (1835-1915) mieściło się tu carskie centralne więzienie śledcze, przez które przewinęło się prawie 40.000 osób, wśród nich walczący o polską Niepodległość, w tym Romuald Traugutt, Józef i Aleksandra Piłsudscy, Roman Dmowski. W jakich warunkach przyszło im tu przebywać, czy doskwierało im zimno i upały, jak wyglądał ich dzień powszedni, czy mogli ich odwiedzać członkowie rodziny i przyjaciele, co jedli na śniadanie i obiad, czy była na miejscu biblioteka i czytelnia? O tym dowiesz się na miejscu zwiedzając Muzeum X Pawilonu.
Muzeum Więzienia Pawiak
Poznajemy i rysujemy miejsca pamięci
Zajęcia są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Ich celem jest, by w przystępny i ciekawy sposób wprowadzić uczestników w tematykę II Wojny Światowej, a w szczególności w historię Pawiaka. W tracie lekcji uczniowie będą mogli samodzielnie wykonać z różnych materiałów plastycznych miniaturę pawiackiego drzewa czy narysować powstańczą „Kotwicę”.
Warsztaty edukacyjne będą odbywać się w dniach od 2 do 11 lutego br. od środy do piątku:
– w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w godzinach 9.30-10.45 oraz 11.00-12.15,
– w Muzeum Więzienia Pawiak w godzinach 9.00-10.00.
Zapisy:
Michał Rybak – kustosz w Dziale Edukacji Muzeum Niepodległości
Magda Bilińska – edukator w Dziale Edukacji Muzeum Niepodległości
tel. (22) 827 96 43, edukacja@muzeumniepodleglosci.art.pl