W ramach akcji Lato w mieście w dniach 30 czerwca – 9 lipca 2021 roku Muzeum Niepodległości w Warszawie, przygotowało cztery propozycje zajęć dla dzieci i młodzieży pod hasłem Odkrywcy historii.
Na spotkaniu Był sobie Orzeł dzieci poznają ciekawe i niekiedy zaskakujące przemiany wizerunków herbowych z orłem białym, które dokumentowały związki pomiędzy rodami panującymi w Polsce i w innych państwach europejskich. Podczas warsztatów będą miały okazję zastanowić się, dlaczego herb danej rodziny posiada taki, a nie inny wizerunek. Dla urozmaicenia zajęć przygotowaliśmy dla dzieci zestawy zadań edukacyjnych.
Zajęcia Jak żyli nasi przodkowie na Kresach wschodnich Rzeczpospolitej mają na celu przybliżenie uczestnikom dziedzictwa Kresów Wschodnich tym jego ogromnego znaczenia w dziejach Polski. Poprzez opowieść o miastach poznawać będzie można historię, wielokulturowość i bogate, wielowiekowe tradycje powstałe na tych terenach, jak też przypomnienie słynnych postaci pochodzących z Kresów. Ciekawym elementem lekcji będzie wizyta na wystawie ,,Kresy i bezkresy”.
W czasie warsztatów Od ucznia do legionisty uczestnicy poznają historię i losy żołnierzy Legionów Polskich pod dowództwem brygadiera Piłsudskiego. Wśród nich było wielu młodych chłopców, gimnazjalistów, którzy ochoczo zaciągali się, by walczyć o niepodległość.
Powstańcze historie to tytuł najnowszego spotkania przygotowanego przez pracowników Działu Edukacji i Promocji MN. Będzie to okazja do poznania niezwykłej historii Polaków walczących o niepodległość w XIX i XX w. Zajęcia Powstańcze historie dostępne będą w wersji plenerowej (miejski spacer historyczny) oraz stacjonarnej, zależnie od warunków pogodowych.
W zajęciach edukacyjnych w ramach ,,Lata w Mieście 2021” może uczestniczyć od 12 do 13 osób.
Jest możliwość zamówienia zajęć edukacyjnych dla dzieci w młodzieży w dniach od 18 do 20 i od 25 do 27 sierpnia 2021 roku, w godzinach 10.00 – 11.30, 12.00- 13.30 zgodnie z cennikiem Muzeum.
Kontakt:
Michał Rybak
kustosz w Dziale Edukacji Muzeum Niepodległości
tel. (22) 8279643, e-mail: m.rybak@muzeumniepodleglosci.art.pl