Gromniczna – koncert kolęd i pastorałek

Adam Struzik

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Muzeum Niepodległości w Warszawie

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

Muzeum Mazowieckie w Płocku

zapraszają na

GROMNICZNĄ W MUZEUM

w programie:

● koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Pawła Orkisza i Jego zespołu

● prezentacja wydawnictwa Polska pastorałka przygotowanego

przez Janusza Gmitruka i Tadeusza Skoczka

dnia 2 lutego 2014 roku, godzina 17.00

sala widowiskowa Muzeum Niepodległości Al. Solidarności 62

Zaproszenie ważne jest dla dwóch osób. Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 30 stycznia 2014:

e-mail: promocja@muzeumniepodleglosci.art.pl; Tel. 22/826 90 91 (centrala) lub na liście znajdującej się w księgarni muzealnej
(o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej odbędzie się zebranie Ludowo-Patriotycznego Towarzystwa Kulturalnego)

Paweł Orkisz (rocznik 1955) – krakowski bard, poeta, artysta wszechstronny, gitarzysta, wokalista. Napisał przepiękne ballady kolędowe i pastorałki, nie zapomina o wielkim dziedzictwie kulturowym polskich kolęd tradycyjnych. Ma w repertuarze mądre pieśni patriotyczne. Tworzy i wykonuje nastrojowe ballady, znany jest na festiwalach pieśni żeglarskiej i turystycznej. Uznawany za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców pieśni Cohena, Okudżawy i Wysockiego. Czołowy twórca kultury studenckiej lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, artysta związany z klubami studenckimi Krakowa („Pod Przewiązką”, „Rotunda”), ze środowiskiem „Beczki” (kościół OO Dominikanów). W Gdańsku prowadził przez kilka lat wieczory balladowe w słynnym „Rudym Kocie”, przez dwa sezony wykonywał pieśni Włodzimierza Wysockiego na scenie kameralnej Teatru Wybrzeże.

Jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Ballads of Europe”. W 2006 roku założył „Scenę Ballada” w Krakowie, a od 2012 roku koncertuje w sali widowiskowej Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przy pomocy słów i dźwięków, dzięki starannej oprawie muzycznej – maluje pogodne nastroje, opowiada o pięknie, miłości, sztuce, nadziei. Stwarza niepowtarzalny nastrój na koncertach, wciągając widownie w artystyczny dialog.

Ma liczne nagrania w radio i telewizji, w dobrych sklepach muzycznych, w Internecie oraz w Muzeum Niepodległości można nabyć jego płyty: „Ballady kolędowe”, „Dla Ciebie, Słońce. Złote ballady”, „Dno serca. Pieśni Leonarda Cohena”, „Komentarz” [protestsongi z okresu stanu wojennego], „Przechyły”, „Fale nadziei”, „Oto jestem. Pieśni religijne i psalmy Dawidowe”, „Na miłość serce otworzę. Ballady B. Okudżawy”, „Nie zginęła póki my…” [pieśni patriotyczne], „Ja i tak zabiorę cię stąd. Pieśni W. Wysockiego”.

W 2005 roku założył „Scenę Ballada” w Krakowie, a od 2012 roku koncertuje w sali widowiskowej Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przy pomocy słów i dźwięku, korzystając z interesującego dorobku poetyckiego (sam też pisze teksty ballad), dzięki starannej oprawie muzycznej -maluje pogodne nastroje, opowiada o pięknie,miłości, sztuce, nadziei. Ma liczne nagrania w radio i telewizji, w dobrych sklepach muzycznych, w Internecie oraz w Muzeum Niepodległości można nabyć jego płyty: „Ballady kolędowe”, „Dla ciebie, słońce. Złote ballady”, „Dno serca. Pieśni Leonarda Cohena”, „Komentarz” [protest songi z okresu stanu wojennego] „Przechyły”, „Fale nadziei”, „Oto jestem. Pieśni religijne i psalmy Dawidowe”, „Na miłość serce otworzę. Ballady B. Okudżawy”, „Nie zamykajcie proszę drzwi. Pieśni B. Okudżawy”, „Nie zginęła pókimy…” [pieśni patriotyczne], „Ślubny walc” [autorskie pieśni o miłości] „Zabiorę cię stąd. Pieśni W. Wysockiego”.

Niepowtarzalny nastrój stwarza na koncertach,wciągając widownie w artystyczny dialog