Adam Struzik
Marszałek Województwa Mazowieckiego
oraz
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Muzeum Mazowieckie w Płocku
zapraszają na
GROMNICZNĄ W MUZEUM
w programie:
● koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Pawła Orkisza i Jego zespołu
● prezentacja wydawnictwa Polska pastorałka przygotowanego
przez Janusza Gmitruka i Tadeusza Skoczka
dnia 2 lutego 2014 roku, godzina 17.00
sala widowiskowa Muzeum Niepodległości Al. Solidarności 62
Zaproszenie ważne jest dla dwóch osób. Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 30 stycznia 2014:
e-mail: promocja@muzeumniepodleglosci.art.pl; Tel. 22/826 90 91 (centrala) lub na liście znajdującej się w księgarni muzealnej
(o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej odbędzie się zebranie Ludowo-Patriotycznego Towarzystwa Kulturalnego)
Paweł Orkisz (rocznik 1955) – krakowski bard, poeta, artysta wszechstronny, gitarzysta, wokalista. Napisał przepiękne ballady kolędowe i pastorałki, nie zapomina o wielkim dziedzictwie kulturowym polskich kolęd tradycyjnych. Ma w repertuarze mądre pieśni patriotyczne. Tworzy i wykonuje nastrojowe ballady, znany jest na festiwalach pieśni żeglarskiej i turystycznej. Uznawany za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców pieśni Cohena, Okudżawy i Wysockiego. Czołowy twórca kultury studenckiej lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, artysta związany z klubami studenckimi Krakowa („Pod Przewiązką”, „Rotunda”), ze środowiskiem „Beczki” (kościół OO Dominikanów). W Gdańsku prowadził przez kilka lat wieczory balladowe w słynnym „Rudym Kocie”, przez dwa sezony wykonywał pieśni Włodzimierza Wysockiego na scenie kameralnej Teatru Wybrzeże.
Jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Ballads of Europe”. W 2006 roku założył „Scenę Ballada” w Krakowie, a od 2012 roku koncertuje w sali widowiskowej Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przy pomocy słów i dźwięków, dzięki starannej oprawie muzycznej – maluje pogodne nastroje, opowiada o pięknie, miłości, sztuce, nadziei. Stwarza niepowtarzalny nastrój na koncertach, wciągając widownie w artystyczny dialog.
Ma liczne nagrania w radio i telewizji, w dobrych sklepach muzycznych, w Internecie oraz w Muzeum Niepodległości można nabyć jego płyty: „Ballady kolędowe”, „Dla Ciebie, Słońce. Złote ballady”, „Dno serca. Pieśni Leonarda Cohena”, „Komentarz” [protestsongi z okresu stanu wojennego], „Przechyły”, „Fale nadziei”, „Oto jestem. Pieśni religijne i psalmy Dawidowe”, „Na miłość serce otworzę. Ballady B. Okudżawy”, „Nie zginęła póki my…” [pieśni patriotyczne], „Ja i tak zabiorę cię stąd. Pieśni W. Wysockiego”.