Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2017

Kolejna edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich za nami. Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej po raz trzeci przyłączyło się do tej ogólnopolskiej akcji. Program tegorocznych DOFE w Muzeum przedstawiał się następująco:

18 maja (czwartek):

10.00-11.00 – Zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej: piwnice, karcer, korytarze więzienne,

11.00-12.00 – Projekcja filmu “Człowiek Świętego Imienia – rzecz o Romualdzie Traugutcie”. Po filmie zwiedzanie celi R. Traugutta.

13.00-14.00 – Zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej: piwnice, karcer, korytarze więzienne.

14.00-15.00 – Projekcja filmu “Rok 1863”. Po filmie zwiedzanie cel związanych z powstańcami 1863 roku.

19 maja (piątek):

10.00-11.00 – Zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej: piwnice, karcer, korytarze więzienne.

12.00-13.00 – Projekcja filmu “Człowiek Świętego Imienia – rzecz o Romualdzie Traugutcie”. Po filmie zwiedzanie celi R. Traugutta.

12.00 – Otwarcie wystawy „Brześć nad Bugiem. Podróż w czasie 1919-1939”

14.00-15.00 – Projekcja filmu “Sprawa Traugutta”. Po filmie zwiedzanie cel związanych z powstańcami 1863 roku.

20 maja (sobota) program w ramach ”Nocy Muzeów 2017”:

19.00-23.00 obozowisko grup rekonstrukcyjnych, w tym Stowarzyszenia ,,Arsenał” (stroje od średniowiecza do XIX wieku, artyleria z XVII wieku).

19.00-23.00 – kuchnia polowa obok budynku Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Godz. 21.00 (sala kinowa muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej) – projekcja filmu „Zapomniany Legion” (Legion Puławski).

Godz. 22.00 kuratorskie zwiedzanie wystawy „Więźniowe X Pawilonu” (w tym cel Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, bł. Honorata Koźmińskiego i Romana Dmowskiego).

W Galerii Brama Bielańska (przy wjeździe na teren Muzeum X Pawilonu)  w godz. 19.00-1.00 wystawa Narodowa sztuka białoruska”.

Ponadto podczas trwania Dni Otwartych w godz. 10.00-15.00 była możliwość wzięcia udziału w grze terenowej „Z questem na Szlaku Bitwy Warszawskiej 1920 r.”  z czego skorzystało wiele osób zainteresowanych historią.

Zainteresowanie tegoroczną edycją Dni Otwartych wykazały media, w tym TVP Polonia oraz Program IV Polskiego Radia, które nagrało prawie półgodzinną audycje poświęconą X Pawilonowi.

Ogółem w Dniach Otwartych wzięło udział ponad 2.000 uczestników, w tym zorganizowane grupy: LO im. Jose Marti w Warszawie i Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Białej Podlaskiej oraz członkowie białoruskiej Fundacji Prospect wraz z gośćmi z Mińska. Podczas Nocy Muzeów funkcjonowały na terenie przyległym do X Pawilonu obozowiska Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” oraz Grupy Historycznej Niepodległość 1863.

Uczestnikom Dni Otwartych  Funduszy Unijnych rozdawano dostępne materiały promocyjne, w tym torby, ulotki, baloniki i opaski odblaskowe.