Wystawy planowane


WYSTAWY DO WYPOŻYCZENIA

Wykaz wystaw planszowych będących w gestii Działu Historycznego do wypożyczenia
tel. 826 90 91/92 wew. 42
historia@muzeumniepodleglosci.art.pl

1. ,, Znaki Państwa Polskiego – herb – barwy – hymn”

Wystawa prezentuje dzieje znaków Państwa Polskiego. Dostępne są trzy wersje wystawy, umożliwiające zarówno prezentacje plansz na ścianach (w formie plakatów), jak też rozstawienie ich na stelażu. Wersja podstawowa składa się z 36 plansz o wymiarach 70×100 cm.2. „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”

Przedstawia ogromny udział kobiet w 63 dnach walki, przybliża sylwetki jej uczestniczek: żołnierzy, łączniczek, sanitariuszek. Wystawa składa się z 48 plansz o wymiarach 70×100 cm na stelażu.


3. ,,Wołyń czasu zagłady 1939 – 1945″
Plansze na PCV drukowane komputerowo
29 plansz o wymiarach 100×70 cm

 

4. “Drogi do Niepodległej” (36 plansz). Autor: Bohdan Wróblewski. Wystawa prezentuje wysiłek niepodległościowy Polaków w okresie bezpośrednio poprzedzającym odzyskanie Niepodległości oraz lata 1918-1919. W przystępnej formie pokazano działania militarne i dyplomatyczne wszystkich polskich obozów politycznych. Fotografie, dokumenty, szkice i mapy są uzupełnione barwnymi ilustracjami postaci i odznak wojskowych.


5. “Bitwy września 1939 na Mazowszu” – Wystawa planszowa, przeznaczona do eksponowania w placówkach kultury i oświaty na terenie całego kraju, przygotowywana z myślą o młodzieży szkolnej jako głównym odbiorcy; składa się z 20 tablic, ukazujących najważniejsze starcia Kampanii Wrześniowej, jakie miały miejsce na terenie obecnego województwa Mazowieckiego. Oprócz opisu walk, plansze zawierają również bogaty materiał ikonograficzny – zarówno fotografie archiwalne, reprodukcje dokumentów, jak i ilustracje autorstwa Bohdana Wróblewskiego.


6. ,,Krzemieniec. Miasto wielkiej tęsknoty”
Wystawa ukazuje najważniejsze wyróżniki, decydujące o fenomenie tego miasta w okresie międzywojennym: piękno krajobrazu, specyfikę zabytkowej architektury, związki z osobą Juliusza Słowackiego oraz słynne Liceum Krzemienieckie. Podstawę ekspozycji stanowią oprawione w ramy reprodukcję zdjęć różnej wielkości (ok. 140 sztuk), uzupełnione kilkoma planszami tematycznymi, archiwaliami, realiami, obrazami i przedwojennymi publikacjami. W skład wystawy wchodzi ponadto 6 dużych fotokopii z architekturą miasta ( szerokość ok. 2 m) do eksponowania w ściankach wolnostojących oraz kilka banerów ( odbitki na folii) z tekstami. Wystawę można adoptować do różnych pomieszczeń ekspozycyjnych, gdyż dzieli się na kilka bloków tematycznych, których pewną część da się pominąć, bez szkody dla zachowania jej ogólnej koncepcji. ( wystawa będąca w gestii Działu Zbiorów do wypożyczenia, tel. 826 90 91/92 wew. 54, zbiory@muzeumniepodleglosci.art.pl)