Rodzinna Niedziela


Z satysfakcją informuję, że nasz projekt Rodzinna

Niedziela w Muzeum Niepodległości znalazł sie w gronie nominowanych w

konkursie SŁONECZNIKI 2012.

 

Pełną listę nominowanych inicjatyw można znaleźć tutaj:

http://sloneczniki.czasdzieci.pl/ankieta-warszawa-2012.php

Warto na nas zagłosować! Dziękujemy za każdy głos!

 

 

Projekt RODZINNA NIEDZIELA W MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

 

Przygotowany przez nas projekt ma na celu:

• promowanie Muzeum wśród mieszkańców Warszawy,

• popularyzację wiedzy historycznej,

• rozwijanie zainteresowań historycznych wśród najmłodszych,

ale przede wszystkim jest podpowiedzią dla rodziców:

• jak i gdzie spędzić wolny czas w gronie rodzinnym,

• jak spędzić niedzielę w sposób twórczy,

• jak zaspokajać naturalną ciekawość dziecka,

• jak rozwijać jego zainteresowania,

• co zaproponować dziecku zamiast telewizji i komputera.

 

Projekt skierowany jest do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klasa 0-3 szkoły podstawowej).

 

Pierwsza Rodzinna Niedziela w Muzeum – 19 lutego godz. 11.00 lub 13.00 (do wyboru). Potem kolejno: 18 marca, 15 kwietnia, 20 maja oraz 17 czerwca.

 

 

Podczas Rodzinnej Niedzieli w Muzeum planujemy zwiedzanie wystaw z przewodnikiem. Będzie wtedy okazja do poznania ciekawych eksponatów na wystawach stałych, do zwiedzenia ekspozycji czasowych, do wspólnej twórczej zabawy. Uczestnikom spotkań zaproponujemy też wysłuchanie miniprelekcji tematycznej wzbogaconej prezentacją multimedialną, dostosowanej do poziomu wiekowego dzieci uczestniczących w spotkaniu.

 

Na uczestników spotkania czekają zadania, których rozwiązywanie zaangażuje całą rodzinę. Zadania będą przygotowywane na każde spotkanie tak, aby uwzględniały aktualne wystawy czasowe prezentowane w Muzeum. Karty odpowiedzi zostaną skrupulatnie sprawdzone, autorzy poprawnych odpowiedzi zostaną zaproszeni na podsumowanie projektu w dniu 17 czerwca, na najwytrwalszych i najdociekliwszych badaczy historii będą czekały nagrody.

 

Planujemy kontynuację projektu w II półroczu 2012 roku.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

 

Zapisy przyjmuje i wszelkich informacji na temat Rodzinnej Niedzieli w Muzeum udziela autorka i koordynatorka projektu dr Jolanta Załęczny edukacja@muzeumniepodleglosci.art.pl tel. 22 827 96 43.

 

———————-

I spotkanie po wakacjach

16 września 2012 r.

 

Po wakacjach ruszył projekt „Rodzinna Niedziela w Muzeum Niepodległości”. W nawiązaniu do tematu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa spotkanie (16 września) miało wprowadzić dzieci w życie mieszkańców Pałacu i nosiło tytuł „Z wizytą u ks. Janusza Radziwiłła”. Mali uczestnicy zajęć mogli poznać bliżej postać Janusza Radziwiłła – jego działalność oraz życie prywatne. Mogli obejrzeć zdjęcia przedstawiające dawny wystrój pałacu i zastanowić się, jak w czasach, kiedy mieszkali tu Radziwiłłowie można było żyć bez telewizora, telefonu komórkowego i komputera.

 

Potem dzieci – wspierane aktywnie przez rodziców – wykonały zaproszenie na bal organizowany przez księcia Radziwiłła oraz zaprojektowały suknię balową dla mamy. O tym, że wszyscy świetnie się bawili świadczą poniższe zdjęcia.

 

 

———————————————————–

 

I spotkanie 19.02.2012

 

Ruszył muzealny projekt pod nazwą Rodzinna Niedziela w Muzeum Niepodległości. Propozycja skierowana jest do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a cel przyświecający organizatorom to zachęcenie rodziców i dzieci do spędzenia niedzieli nie przed telewizorem czy komputerem, a w sposób ciekawy i twórczy w murach Muzeum.

Pierwsze spotkanie odbyło się 19 lutego. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów, bowiem tego dnia (w dwóch turach) odwiedziło Muzeum 130 osób (dzieci i dorosłych), które uczestniczyły w zorganizowanych zajęciach. Uczestnicy Rodzinnej Niedzieli mieli za zadanie rozwiązać zestaw zadań, ale przedtem trzeba było posłuchać opowieści przewodnika i obejrzeć wskazane eksponaty na wystawach. Dzieci wraz z rodzicami odpowiadały na pytania, uzupełniały rysunki, wyszukiwały na ekspozycjach wskazane elementy.

Wspólna praca konsolidowała rodziny, dzieci mobilizowały rodziców, a rodzice wspaniale bawili się wspólnie z dziećmi. Okazało się, że muzeum wcale nie jest nudne, a nauka może być połączona ze wspaniałą zabawą.

 

Panującą podczas zajęć atmosferę najlepiej obrazują zrobione tego dnia zdjęcia.

 

Kolejne spotkanie w ramach Rodzinnej Niedziela w Muzeum 18 marca godz. 11.00 lub 13.00 (do wyboru). Udział w projekcie jest bezpłatny.

 

 

 

————————————————————————————

 

II Spotkanie 18 marca 2012 r.

 

„Rodzinna Niedziela w Muzeum Niepodległości” zyskała już grono stałych bywalców. W marcową niedzielę frekwencja była jeszcze wyższa, do Muzeum przyszło 160 osób, wśród nich kilkanaście rodzin po raz drugi.

 

W ramach zajęć dzieci poznały sylwetki nietypowych „żołnierzy” – maskotek różnych formacji wojskowych. Miały okazję „zaprzyjaźnić” się z niedźwiedzicą Baśką Murmańską, prześledzić szlak bojowy misia Wojtka, dowiedzieć się, dlaczego Wojtek nie lubił niedźwiedzia Michała i małpki Kasi, poznać srokę ciotkę i kozę Dolę-Niedolę. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, naśladowały zwierzęta, okazywały emocje.

 

Po prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których można było wykonać zakładkę do książki lub wyklejankę z misiem Wojtkiem albo zilustrować spotkanie Baśki z Piłsudskim.

Po raz kolejny okazało się, że wspólna zabawa jest dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, do tego nie obciążającego budżetu domowego, bo udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

Patronat nad projektem sprawują: Radio Bajka i portal www.czasdzieci.pl. Partnerami są: Urząd Dzielnicy Śródmieście i Urząd Dzielnicy Żoliborz.

 

 

 

 

 

———————————————————————————————————–

 

III Spotkanie 15 kwietnia 2012

 

III Rodzinna Niedziela w Muzeum Niepodległości przeszła do historii. Kolejny raz odwiedziła Muzeum grupa rodziców z dziećmi (łącznie 162 osoby).

 

Uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w swoistej lekcji patriotyzmu, bowiem motywem zajęć był biały orzeł, godło państwa polskiego. Temat nie należy do najłatwiejszych, a jednak okazało się, że nawet małe dzieci udało się nim zainteresować.

 

Dzieci z zainteresowaniem obejrzały film prezentujący życie orłów w przyrodzie, poznały dzieje polskiego godła. Potem wzięły udział w warsztatach plastycznych. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na grupy i pod okiem dorosłych kapitanów z zacięciem rywalizowały w wyklejaniu orłów z papieru. Nakreślony na czerwonym tle kontur orła dzieci pracowicie wypełniły wycinanymi i wyrywanymi białymi piórami. Efekt był wspaniały, a dzieci z duma prezentowały efekty pracy. Zresztą – jak widać na zdjęciach – nie tylko dzieci…

 

 

 

——————————————————————————————————–

 

IV spotkanie 19 maja 2012

 

Mają dorośli swoją Noc Muzeów, więc niech i dzieci posmakują tej niecodziennej atmosfery. Dlatego zamiast IV Rodzinnej Niedzieli zaplanowanej na 20 maja, Muzeum Niepodległości zaprosiło rodziców z dziećmi na spotkanie w sobotę 19 maja o godzinie 17.00, na Rodzinny Wieczór w Muzeum Niepodległości.

 

Tym razem wspólnie z osobą prowadząca zajęcia dzieci – wspierane przez rodziców –zastanawiały się nad odpowiedzią na pytanie: O czym powinno pamiętać każde polskie dziecko? Tłem rozważań był tekst Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz specjalnie dobrane ilustracje. A potem uczestnicy spotkania wspólnie wykonali pracę plastyczną. Podczas zajęć powstało wspaniałe drzewo, w jego korzeniach znalazły się cytaty z „Katechizmu polskiego dziecka”, zaś koronę tworzyły liście z imionami wszystkich uczestników zajęć. W ten sposób zaprezentowano dziecięcą wizję patriotyzmu.

 

Atmosferę panującą na zajęciach oddają poniższe zdjęcia.

 

A Muzeum już dziś zaprasza na następne spotkanie 17 czerwca (godz. 11.00 lub 13.00 – do wyboru). Na uczestników czekają niespodzianki. Przypominamy o konieczności rejestracji: telefonicznie 22 827 96 43 lub mailowo: edukacja@muzeumniepodleglosci.art.pl

 

 

 

 

———————————————————————————————————

 

V Spotkanie 17 czerwca 2012

 

17 czerwca odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie, które miał charakter podsumowania tej części projektu. Uczestnicy obejrzeli zdjęcia z poszczególnych zajęć oraz przypomnieli sobie tematykę spotkań. Wiele radości dawało odnalezienie na prezentowanych fotografiach siebie albo rodziców. Dzieci uczyły się wierszyków i z entuzjazmem brały udział w zajęciach ruchowych. Do zabawy włączyli się też rodzice.

Wszyscy uczestnicy otrzymali niespodzianki (gadżety przekazane przez Urzędy Dzielnic Śródmieście, Żoliborz i Ursus), dla dzieci wielokrotnie biorących udział w spotkaniach przygotowane zostały upominki. Wśród nagrodzonych byli dwaj bracia: Karol i Albert, którzy byli obecni na wszystkich spotkaniach.

Naszych najmłodszych gości zapraszamy do Muzeum podczas wakacji i proponujemy udział w II edycji międzymuzealnej gry „Raz dwa trzy warszawiakiem jesteś ty”.

Na kolejne rodzinne spotkania zapraszamy po wakacjach. A dziś można odwiedzić nasz profil na facebooku i zagłosować na nas w konkursie ogłoszonym przez portal CzasDzieci.pl (szczegóły na stronie akcji: www.sloneczniki.czasdzieci.pl)

 

 

 

————————————————————————————–

 

„Rodzinna Niedziela” pod hasłem architektura

 

 

 

21 października 2012 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Rodzinna Niedziela w Muzeum Niepodległości” zatytułowane „Mały architekt w akcji”.

 

Spotkanie związane było z wystawą „Architektura Polski niepodległej”.

W oparciu o slajdy uzupełnione narracją dzieci poznały styl dworkowy w architekturze Polski międzywojennej. Zostały też zachęcone do uważnego patrzenia na otaczające je budynki. Następnie wspólnie z rodzicami obejrzały wystawę. Szczególnie zainteresowały je plany domów oraz gabinet architekta.

 

Z opowieści osoby prowadzącej spotkanie dowiedziały się o perypetiach pewnego architekta, któremu gumka i nożyczki zniszczyły projekt willi w stylu dworkowym. Dzieci miały za zadanie pomóc architektowi w odzyskaniu jego rysunku. Z ogromnym zapałem – z pociętych elementów – dzieci wspierane przez rodziców wykonały na nowo projekt. Jak wiele włożyły w to serca i jaki był efekt najlepiej widać na zdjęciach. Niektórym nawet udało się „zbudować” własny dworek.