Pałac Przebendowskich/Radziwiłlów
Noc Muzeów w Muzeum Niepodległości
Ponad 5700 osób odwiedziło Muzeum Niepodległości (pałac Przebendowskich, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum X Pawilonu Cytadeli) podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Nasze placówki kulturalne są coraz lepiej rozpoznawalne przez warszawiaków i gości. Szczególnym zainteresowaniem podczas Nocy Muzeów cieszyła się nowo otwarta wystawa Polska biżuteria patriotyczna.
W ramach Nocy Muzeów w Pałacu Przebendowskich nasi goście zostali przywitani występem znanego zespołu Dixie Warsaw Jazzmen, który zaprezentował największe szlagiery z dixielandu. Artyści przybliżyli nam w ten sposób mało znaną w Polsce kulturę Południa. Po koncercie zaprosiliśmy naszych gości do obejrzenia filmów Śladami bohaterów „Ogniem i mieczem” i Bastiony RP, po których można było podyskutować z ich reżyserem – Adamem Kulikiem. Dyskusję prowadził red. Jan Engelgard. Przez cała noc zwiedzający mieli okazję zobaczyć otwartą tego wieczoru wystawę Polska biżuteria patriotyczna, a nawet zwiedzić ją z przewodnikiem. Ta awangardowa w swej formie wystawa prezentuje różne rodzaje biżuterii, których wygląd i sposób noszenia miały zamanifestować patriotyczne poglądy właścicieli. Wystawa mniej jest chronologicznym katalogiem eksponatów a bardziej ma na celu uwypuklić znaczenie niektórych symbol, takich jak: krzyż, kotwica, barwy biało-czerwone, symbole Matki Bożej czy czerń, które przewijały się przez polską historię przez wiele setek lat.
Gwiazdą wieczoru w Muzeum Niepodległości był koncert pianistki i kompozytorki światowej klasy – Lena Ledoff – razem z Katarzyną Skarżanką oraz Przemysława Dąbrowskiego wykonała Koncert paryski, który zgromadził pełną salę melomanów.
W tym samym czasie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbywała się prezentacja barwy i broni od starożytności do czasów współczesnych w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: inscenizacje potyczek, walki rycerskie, pokazy musztry i strzelania, popisy kawalerii oraz zwiedzanie obozowisk historycznych. Natomiast w Muzeum Więzienia Pawiak oprócz tradycyjnego zwiedzania stałych ekspozycji, miał miejsce również koncert literacko-muzyczny Pawiak – fundament pamięci oraz spotkanie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej AA7 i Stowarzyszenia Historycznego „Kotwica”.
————————————————————————
—————————————————————————-
Muzeum Więzienia „Pawiak”
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
19.00 – 20.00 Wernisaż wystawy Polska biżuteria patriotyczna
20.00 – 21.00 Występ zespołu Dixie Warsaw Jazzman
21.30 – 23.00 Muzealna Noc z Kresami – projekcja filmów Śladami bohaterów „Ogniem i mieczem” i Bastiony RP z udziałem reżysera Adama Kulika
23.00 – 24.00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Polska biżuteria patriotyczna
24.00 – 1.00 Koncert paryski w wykonaniu Leny Ledoff, Katarzyny Skarżanki oraz Przemysława Dąbrowskiego
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
13.00 – 1.00 Odyseja Historyczna „Cytadela” – prezentacja barwy i broni od starożytności do czasów współczesnych w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: inscenizacje potyczek, walki rycerskie, pokazy musztry i strzelania, popisy kawalerii, zwiedzanie obozowisk historycznych (współorg. Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”, Klub Wojsk Lądowych w Cytadeli Warszawskiej)
Nocne zwiedzanie X Pawilonu
Muzeum Więzienia Pawiak
19.00 – 1.00 zwiedzanie stałych ekspozycji: Pawiak 1835-1944; Pawiacki dzień 1939-1944; Powrót symbolu. Historia Pawiackiego Drzewa; Zapamiętajmy ich twarze
21.00 i 23.00 koncert literacko-muzyczny Pawiak – fundament pamięci w reż. M. Reif, oparty na oryginalnych utworach, które powstawały w murach Pawiaka w czasie II wojny światowej z towarzyszeniem muzyki klasycznej, spotkanie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej AA7 i Stowarzyszenia Historycznego „Kotwica”.
[nggallery id=29]