Ferie w Muzeum Niepodległości 2012


W ramach akcji ,,Zima w mieście” Muzeum Niepodległości w Warszawie, jak co roku, przygotowało propozycje bezpłatnych zajęć dla najmłodszych w cyklu Ferie w Muzeum Niepodległości. Złożą się na nie propozycje Działu Edukacji i Promocji (zajęcia w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów), Działu Instytut Kresowy i Oddziału Muzeum X Pawilonu oraz Muzeum Więzienia Pawiak.

 

W Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów (Muzeum Niepodległości) proponujemy spotkania zatytułowane Moda na patriotyzm, na które złożą się prelekcja uzupełniona multimediami i zajęcia warsztaty. Tematy spotkań: Czy bycie patriotą to wyłącznie męskie zajęcie? i Czy w dobie sms-ów i e-maili pocztówka jest trendy?

Zajęcia będą organizowane w dniach 17-20 i 24-27 stycznia o godz. 10.00 i 12.00. Poprowadzą je pracownicy DEiP oraz plastyk. Ich charakter będzie dostosowany do poziomu wiekowego dzieci. Grupy nie powinny być liczniejsze niż 20 osób. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, grupy należy zgłaszać telefonicznie 22 827 96 43.

Koordynator: dr Jolanta Załęczny, Dział Edukacji i Promocji

e-mail: edukacja@muzeumniepodleglosci.art.pl

 

W X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej Działu Instytut Kresowy oferuje cykl spotkań Ferie z Kresami, na które złożą się różnorodne tematy: Miasto Lwa i jego obrońcy, Węgierka i Litwin na polskim tronie, Jak żyli nasi przodkowie na Kresach Wschodnich, Śladami kresowych twierdz i zamków, Twórcy Niepodległej. W ramach zajęć będą konkursy, piosenki kresowe i wspólne rysowanie. Spotkania odbywać się będą w dniach 18-27 stycznia o godz. 10.00. Grupy nie powinny być liczniejsze niż 20 osób. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, grupy należy zgłaszać telefonicznie 22 839 95 79.

Koordynator: Michał Rybak, pracownik Działu Instytut Kresowy

e-mail: m.rybak@muzeumniepodleglosci.art.pl

 

Oddział Muzeum X Pawilonu oferuje zajęcia na temat: Pod carskim butem i carskim knutem – losy polskich więźniów politycznych w zaborze rosyjskim oraz „Bić się czy nie bić” – polski dylemat w epoce zaborów na przykładzie powstania styczniowego. Spotkania przeznaczone dla starszych uczestników akcji będą prowadzone w dniach 18-20 i 25-27 stycznia o godz. 11.00.

Koordynator: Michał Cieślak, pracownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

e-mail: xpawilon@muzeumniepodleglosci.art.pl

 

Spotkania w ramach cyklu Ferie w Muzeum Niepodległości zatytułowane Poznajemy i rysujemy Miejsce Pamięci na Pawiaku organizuje też Muzeum Więzienia Pawiak. Zajęcia ze względu na charakter i tematykę ekspozycji przeznaczone są dla osób powyżej 14 roku życia. Tematy spotkań związane są z charakterem ekspozycji: W celi – dzień powszedni na Pawiaku, Polskie Państwo Podziemne na przykładzie konspiracji więziennej, Niezłomni – sylwetki wybranych bohaterów Pawiaka.

Dla młodszych dzieci planowane są zajęcia plastyczne np. rysowanie bądź lepienie z plasteliny na wzór eksponatów i pamiątek muzealnych

Zajęcia odbędą się w dniach 18-20 i 25-27 stycznia o godz. 10.00. Konieczne jest wcześniejsze umówienie zajęć z pracownikami Muzeum Więzienia Pawiak.

Koordynator: Robert Hasselbusch, pracownik Muzeum Więzienia Pawiak

e-mail: pawiak@ muzeumniepodleglosci.art.pl