WYDAWNICTWO: WŁODZIMIERZ ZAKRZEWSKI (1916–1992) POSTIMPRESJONISTA WYSTAWA MALARSTWA ZE ZBIORÓW MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI


WŁODZIMIERZ ZAKRZEWSKI (1916–1992). POSTIMPRESJONISTA
WYSTAWA MALARSTWA ZE ZBIORÓW MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI – to publikacja towarzysząca wystawie w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej (28 kwietnia – 8 maja 2022) i w Galerii Willa Polonia w Lublinie (3 – 10 września 2023).

Włodzimierz Zakrzewski – polski malarz, grafik i plakacista. Niegdyś czołowy propagandysta PRL, a po odwilży i słynnym referacie Nikity Chruszczowa o kulcie jednostki i jego następstwach – pejzażysta malujący w duchu postimpresjonizmu.

„Wystawa prezentowana w Galerii Brama Bielańska pokazuje pejzaże miejskie malowane o różnych porach roku. Przenosi nas w świat małych uliczek wielkich metropolii – europejskich stolic, jak Paryż czy Londyn oraz małych miejscowości jak Nowy Targ, Poronin czy Biały Dunajec.

[…] od lat 70. te konkretne obrazy nie opuszczały muzealnych magazynów. […] by móc je zaprezentować, musieliśmy je najpierw… odczyścić. Mamy nadzieję, że widzowie uznają, że było warto” (ze wstępu do niniejszej publikacji – Od socjalizmu do postimpresjonizmu, autorstwa Tadeusza Skoczka).Wydawnictwo w wersji cyfrowej można pobrać z działu Nauka/Publikacje.