Nowy dar


Dzisiaj, 3 lutego 2022 roku odwiedziła nas Pan Mariusz Wituski. Pan Wituski urodził się na Pawiaku. Do naszych zbiorów trafił unikalny eksponat – kaftanik niemowlęcy uszyty na Pawiaku.

Pan Mariusz był synem Ireny Wituskiej, aresztowanej 9/10 grudnia 1943 roku i osadzonej na Pawiaku. Przez pewien czas przyszła mama przebywała w izolacji, później pracowała w kartoflarni. 31 lipca 1944 r. urodziła syna Mariusza i w dwie godziny po porodzie wraz z synkiem ubranym w ów kaftanik i grupą matek z niemowlętami urodzonymi na Pawiaku, została zwolniona z Pawiaka. Przed przyjściem na świat dziecka, współwięźniarki z celi Ireny Wituskiej w prezencie dla przyszłej mamy uszyły mały, biały kaftanik. Materiał pochodził z batystowych chusteczek, które z tej okazji podarowały współtowarzyszki celi. Ubranko było skrzętnie przechowywane przez blisko 78 lat, najpierw przez Panią Irenę, a potem przez Pana Mariusza.

Dziękujemy serdecznie za ten bezcenny ślad pamięci. Po zinwentaryzowaniu kaftanik będzie można obejrzeć na ekspozycji w Muzeum Więzienia Pawiak.

Ekspozycja Muzeum Więzienia Pawiak jest czynna od środy do niedzieli, w godzinach: 10:00 – 17:00. W czwartki wstęp wolny.Muzeum Więzienia Pawiak
ul. Dzielna 24/26
01-008
Warszawa

pawiak@muzeumniepodleglosci.art.pl