Konstytucja dla EuropyZachęcamy Państwa do sięgnięcia po najnowszy reprint Konstytucji dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Publikacja dostępna jest już w naszej księgarni. http://archiwum.muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/uploads/2021/05/2021.05.07.-Konstytucja.-Tre%C5%9B%C4%87.pdf


Cytując autora wstępu, dr Tadeusza Skoczka, obecnie wspólnota europejska nie jest już postulatem wielu narodów, Wielka Brytania wystąpiła już z Unii Europejskiej. W wielu krajach krytykowane są działania wspólnych władz, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej. Podważane są zapisu traktatów czyli zapisów konstytucyjnych.
Warto w tej atmosferze przypomnieć pierwszą polską próbę opisania
praw podstawowych wspólnoty. Oczywiście konstytucja Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego tworzona była w zupełnie innych warunkach. Jest to jednak akt ukazujący rolę polskiej inteligencji w kształtowaniu myśli patriotycznej, w duchu ideowej jedności i współpracy.


Prezentując reprint Konstytucji dla Europy pragniemy się włączyć do obchodów Roku Jastrzębowskiego. Oryginał przedruku znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.