Podróż „Ekshumowanego” – prezentacja rzeźby autorstwa Aliny Szapocznikow
Szanowni Państwo,
w piątek 14 października 2022 r. o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy do Galerii Ecce Homo Mauzoleum Walki i Męczeństwa: we wnętrzu dawnego aresztu śledczego gestapo w alei Szucha wystawiona zostanie praca Aliny Szapocznikow „Ekshumowany”. To kolejny przystanek w podróży „Ekshumowanego” – jednego z najcenniejszych eksponatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości, który prezentowany był wcześniej w stołecznej Kordegardzie na wystawie „Pożoga. Wystawa w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej”.
Całe życie Aliny Szapocznikow (1926–1973), która po II wojnie światowej studiowała w Pradze i Paryżu, naznaczone było tragicznymi zdarzeniami. Jako nastolatka dorastała w gettach i obozach koncentracyjnych. W 1969 r. zdiagnozowano u niej raka piersi i ta właśnie choroba doprowadziła do jej śmierci. Jako artystka była autorka „Ekshumowanego” indywidualistką i eksperymentatorką. Początkowo tworzyła prace w duchu realizmu socjalistycznego. Po odwilży nie tylko podjęła nowe tematy, lecz także zaczęła wykorzystywać nowe materiały rzeźbiarskie, jak żywica syntetyczna czy poliester. W roku 1963 roku na stałe wyjechała do Paryża, gdzie pracowała aż do śmierci, twórczo przetwarzając doświadczenie wyniszczającej jej ciało choroby.
„Ekshumowany” (1957), jedna z niewielu prac artystki odwołujących się do wydarzeń politycznych, odczytywana jest również jako rozliczenie z epoką stalinizmu. To hołd dla László Rajka, węgierskiego działacza, zamordowanego w 1949 r. i w czasie odwilży na Węgrzech zrehabilitowanego. Rzeźba przedstawia ciało udręczone, okaleczone i zdeformowane, przypominające odciski zastygłych szczątków ludzkich po erupcji wulkanu w Pompejach.