Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych w sobotę 22 października 2022 r. Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei J.Ch. Szucha 25 będzie zamknięte dla zwiedzających. Za związane z tym niedogodności przepraszamy i zapraszamy już w niedzielę 23 października.
Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem w niedzielę 23 października 2022
Szanowni Państwo,
na kolejne oprowadzenie po ekspozycji Mauzoleum Walki i Męczeństwa z cyklu „Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem” zapraszamy już w niedzielę 23 października 2022 r. o godz. 11.00. Z wnętrzami dawnego aresztu gestapo w alei Szucha zapozna Państwa i o dziejach miejsca opowie kustosz Andrzej Kotecki. Zapisy: a.kotecki@muzn.pl
„Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem” to cykl realizowany w naszym Muzeum w wybrane soboty i niedziele. W te dni w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach można uczestniczyć w oprowadzeniu po ekspozycji bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, wystarczy opłata za bilet wstępu do muzeum.
„Ekshumowany” Aliny Szapocznikow we wnętrzach dawnego aresztu gestapo
Szanowni Państwo,
od 14 października 2022 r. we wnętrzach dawnego aresztu gestapo w alei Szucha 25 zobaczyć można pracę Aliny Szapocznikow „Ekshumowany”. Jeden z najcenniejszych eksponatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości. To kolejny przystanek w podróży „Ekshumowanego”, który prezentowany był już w Nowym Jorku, Brukseli, Izraelu, a ostatnio w stołecznej Kordegardzie na wystawie „Pożoga. Wystawa w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej”.
Podczas spotkania 14 października 2022 r., otwierającego prezentację w alei Szucha, gości, wśród których był Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski, powitali wicedyrektor Muzeum Niepodległości Tomasz Jagodziński oraz kustosz Mauzoleum Walki i Męczeństwa Andrzej Kotecki. Gospodarz miejsca przeczytał list od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, któremu wcześniejsze zobowiązania nie pozwoliły na wzięcie udziału w wydarzeniu. Historię „Ekshumowanego” i jego autorki w zajmujący sposób przybliżyła Małgorzata Karolina Piekarska, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości.
Zapraszamy do obejrzenia pracy Aliny Szapocznikow we wnętrzach dawnego aresztu gestapo w alei J.Ch. Szucha 25.
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w sobotę 15 października 2022 r. – ze względu na zaplanowaną w tym dniu przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki manifestację – Mauzoleum Walki i Męczeństwa będzie zamknięte dla zwiedzających. Za niedogodności przepraszamy.
Podróż „Ekshumowanego” –prezentacja rzeźby autorstwa Aliny Szapocznikow
Szanowni Państwo,
w piątek 14 października 2022 r. o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy do Galerii Ecce Homo Mauzoleum Walki i Męczeństwa: we wnętrzu dawnego aresztu śledczego gestapo w alei Szucha wystawiona zostanie praca Aliny Szapocznikow „Ekshumowany”. To kolejny przystanek w podróży „Ekshumowanego” – jednego z najcenniejszych eksponatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości, który prezentowany był wcześniej w stołecznej Kordegardzie na wystawie „Pożoga. Wystawa w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej”.
Całe życie Aliny Szapocznikow (1926–1973), która po II wojnie światowej studiowała w Pradze i Paryżu, naznaczone było tragicznymi zdarzeniami. Jako nastolatka dorastała w gettach i obozach koncentracyjnych. W 1969 r. zdiagnozowano u niej raka piersi i ta właśnie choroba doprowadziła do jej śmierci. Jako artystka była autorka „Ekshumowanego” indywidualistką i eksperymentatorką. Początkowo tworzyła prace w duchu realizmu socjalistycznego. Po odwilży nie tylko podjęła nowe tematy, lecz także zaczęła wykorzystywać nowe materiały rzeźbiarskie, jak żywica syntetyczna czy poliester. W roku 1963 roku na stałe wyjechała do Paryża, gdzie pracowała aż do śmierci, twórczo przetwarzając doświadczenie wyniszczającej jej ciało choroby.
„Ekshumowany” (1957), jedna z niewielu prac artystki odwołujących się do wydarzeń politycznych, odczytywana jest również jako rozliczenie z epoką stalinizmu. To hołd dla László Rajka, węgierskiego działacza, zamordowanego w 1949 r. i w czasie odwilży na Węgrzech zrehabilitowanego. Rzeźba przedstawia ciało udręczone, okaleczone i zdeformowane, przypominające odciski zastygłych szczątków ludzkich po erupcji wulkanu w Pompejach.
Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem 9 października 2022 o g. 11.00 i o g. 14.00
Szanowni Państwo,
w ramach cyklu Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem oraz Dni Otwartych Funduszy Europejskich (Fundusze Europejskie) w niedzielę 9 października 2022 r. serdecznie zapraszamy na oprowadzenie po ekspozycji Mauzoleum Walki i Męczeństwa dwukrotnie: najpierw o godzinie 11.00, a następnie o godzinie 14.00. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, wystarczy kupić bilet wstępu. Dodatkowa opłata za przewodnika w wysokości 100 zł nie obowiązuje.
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w Dniach Pamięci Pawiaka, które odbędą się w terminie 5–8 października 2022 r. To cykliczne przedsięwzięcie organizowane zawsze na początku października. Udział w wydarzeniach Dni Pamięci Pawiaka jest bezpłatny, prosimy jedynie osoby zainteresowane udziałem, w szczególności grupy młodzieży szkolnej, o wcześniejszą rezerwację na konkretną godzinę pod numerem telefonu: 22 831 92 89 (biuro Muzeum Więzienia Pawiak).
Zadanie DNI PAMIĘCI PAWIAKA 2022 jest współfinansowane przez m.st. Warszawa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
PROGRAM DNI PAMIĘCI PAWIAKA 2022
5 X 2022 r. (ŚRODA)
Godz. 9.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26) • „Piszę, bo wydaje mi się, że widzę”. Napisy na ścianach więzienia śledczego Gestapo w alei Szucha 25 w Warszawie. Prezentacja dokumentów z Archiwum Akt Nowych – wykład Magdaleny Hartwig (Archiwum Akt Nowych) • Program historyczno-artystyczny: Więc zatrzymaj się i patrz – z wykorzystaniem relacji byłych więźniów Pawiaka i wierszy Tadeusza Gajcego, reżyseria Maria Reif • Otwarcie wystawy planszowej poświęconej Dniom Pamięci Pawiaka Godz. 11.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26) • Harcerki Szarych Szeregów, uczestniczki małego sabotażu, więźniarki Pawiaka – na wybranych przykładach – wykład Juliana Borkowskiego (Muzeum Warszawy) • Program historyczno-artystyczny: Więc zatrzymaj się i patrz – z wykorzystaniem relacji byłych więźniów Pawiaka i wierszy Tadeusza Gajcego, reżyseria Maria Reif • Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak
6 X 2022 r. (CZWARTEK)
Godz. 9.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26) • Rosa Hutnik i Lotte Eckstein – uciekinierki z getta w Warszawie – wykład Dawida Chomej (Instytut Pamięci Narodowej) • Program historyczno-artystyczny: Więc zatrzymaj się i patrz – z wykorzystaniem relacji byłych więźniów Pawiaka i wierszy Tadeusza Gajcego, reżyseria Maria Reif • Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak Godz. 11.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26) • Niemiecka eksterminacja polskiego duchowieństwa katolickiego, w tym więźniów Pawiaka, w KL Soldau – wykład Andrzeja Ruteckiego (Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość”) • Program historyczno-artystyczny: Więc zatrzymaj się i patrz – z wykorzystaniem relacji byłych więźniów Pawiaka i wierszy Tadeusza Gajcego, reżyseria Maria Reif • Otwarcie wystawy planszowej pt. Martyrologium polskiego duchowieństwa katolickiego pod niemiecką okupacją 1939–1945 Godz. 10.00, godz. 11.00 oraz godz. 12.00 – Mauzoleum Walki i Męczeństwa (al. J.Ch. Szucha 25) • Lepiej zginąć, niż zdradzić sprawę – cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych. Program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 i Ministerstwem Edukacji i Nauki, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni gestapo w al. Szucha 25 dzięki oryginalnym rekwizytom: mundurom, motocyklom, samochodom, zasiekom z drutu kolczastego, budce wartowniczej. Godz. 18.30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37) • Msza święta w intencji ofiar więzienia Pawiak i katowni gestapo w al. Szucha 25
7 X 2022 r. (PIĄTEK)
Godz. 9.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26) • Batalion „Pięść” w Powstaniu Warszawskim – wykład Tomasza Karasińskiego (Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego) • Program historyczno-artystyczny: Więc zatrzymaj się i patrz – z wykorzystaniem relacji byłych więźniów Pawiaka i wierszy Tadeusza Gajcego, reżyseria Maria Reif • Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak Godz. 11.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26) • Więźniowie Pawiaka straceni w Treblince – wykład Anny Remiszewskiej (Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy 1941-1944) • Program historyczno-artystyczny: Więc zatrzymaj się i patrz – z wykorzystaniem relacji byłych więźniów Pawiaka i wierszy Tadeusza Gajcego, reżyseria Maria Reif • Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak
8 X 2022 r. (SOBOTA)
Godz. 16.00 – Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26) WSPOMNIJMY… – w hołdzie więźniom Pawiaka – koncert w setną rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego