Dni 1–3 maja 2022 r.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w dniach 1 i 2 maja 2022 r.
Mauzoleum Walki i Męczeństwa będzie zamknięte dla zwiedzających.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszej placówki we wtorek 3 maja 2022 r.
Dni 1–3 maja 2022 r.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w dniach 1 i 2 maja 2022 r.
Mauzoleum Walki i Męczeństwa będzie zamknięte dla zwiedzających.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszej placówki we wtorek 3 maja 2022 r.
„Ecce Homo” – wystawa prac
Elżbiety Wagi-Krajewskiej
Od czwartku 5 maja 2022 r. zapraszamy do oglądania wystawy prac Elżbiety Wagi-Krajewskiej pt. „Ecce Homo”. Siedem prac z cyklu „Twarze”, wykonanych techniką linorytu na papierze czerpanym, będzie prezentowanych w jednej z cel jednoosobowych (tzw. izolatek) dawnego aresztu gestapo. Sześć prac przedstawia twarze więźniów. Wszystkie twarze zwracają się ku głowie Chrystusa na Krzyżu. Ku temu, który był nadzieją dla więzionych, gnębionych, katowanych. Ku temu, który wie, czym jest los znieważonego, odartego z godności ludzkiej więźnia. Który doświadczył losu skazanego na śmierć. Prezentacja prac plastycznych w tym miejscu to hołd dla więźniów przesłuchiwanych w siedzibie gestapo w alei Szucha.
Wystawa Elżbiety Wagi-Krajewskiej zainauguruje nową formę wystawienniczą w Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Ideą przedsięwzięcia jest poszerzenie oferty wystawienniczej Mauzoleum przez cykliczne prezentowanie sztuki nawiązującej do martyrologii narodu polskiego.
Wernisaż prac Elżbiety Wagi-Krajewskiej w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei Szucha 25 odbędzie się 5 maja 2022 r. o g. 17.00.
Elżbieta Waga-Krajewska (ur. 1972) w roku 1997 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się grafiką warsztatową, a także malarstwem olejnym. Jest autorką wielu ilustracji książkowych.
Areszt śledczy gestapo w alei Szucha –
lekcja muzealna
W czwartek 21 kwietnia 2022 r. o godz. 9.00 zapraszamy do Mauzoleum Walki i Męczeństwa (al. J.Ch. Szucha 25) na bezpłatną lekcję muzealną pt. ,,Areszt śledczy gestapo w alei Szucha”.
To lekcja na temat miejsca, w którym zatrzymał się czas. Już w październiku 1939 r. przedwojenny gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w alei Szucha 25 stał się siedzibą Urzędu Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa – potocznie zwanego gestapo. Niebawem w części przyziemia budynku niemieccy okupanci urządzili areszt, nazywany przez nich aresztem domowym (Hausgefängnis). W alei Szucha przesłuchiwanych było nawet do 100 osób dziennie, przywożonych z Pawiaka, aresztowanych w czasie akcji przeciwko polskiemu podziemiu albo w ulicznych łapankach. Więźniowie czekali na swoją kolej w czterech celach zbiorowych zwanych tramwajami i w dziesięciu celach pojedynczych. Przesłuchania połączone z wymyślnymi torturami prowadzono w gabinetach na górnych piętrach bądź w kancelarii dyżurującego gestapowca w przyziemiu. Na ścianach cel w alei Szucha zachowało się do dziś ponad 1260 inskrypcji wykonanych przez więźniów. Są one żywym świadectwem kaźni i heroizmu męczonych tu i mordowanych podczas przesłuchań.
Zapisy: p.piegat@muzeumniepodleglosci.art.pl.
W sobotę 16 kwietnia 2022 r.
Mauzoleum zamknięte dla zwiedzających
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w Wielką Sobotę 16 kwietnia 2022 r.
Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz Muzeum Więzienia Pawiak
będą zamknięte dla zwiedzających.
Za niedogodności przepraszamy.
Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem
9 kwietnia 2022 r. o g. 11.00
W sobotę 9 kwietnia 2022 r. o g. 11.00
Mauzoleum Walki i Męczeństwa zaprasza na oprowadzenie po ekspozycji
z cyklu „Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem”.
Z wnętrzami dawnego aresztu gestapo w alei Szucha 25 zapozna Państwa
i o dziejach miejsca opowie kustosz Andrzej Kotecki.
„Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem”
to cykl realizowany w naszym muzeum w wybrane soboty i niedziele.
W te dni w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach
można uczestniczyć w oprowadzeniu po ekspozycji
bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł.
Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, wystarczy opłata za bilet wstępu do muzeum.