Zapraszamy na Dni Pamięci Pawiaka, 6-9 października 2021.

Muzeum Niepodległości zaprasza do udziału w Dniach Pamięci Pawiaka, cyklicznej imprezie, która odbywa się zawsze na początku października. W dniach 6-9 października 2021 odbędą się pokazy filmowe, oprowadzenia po wystawach, wykłady i programy historyczno-artystyczne. Udział w Dniach jest bezpłatny, prosimy jedynie osoby, w szczególności grupy młodzieży szkolnej, zainteresowane udziałem o wcześniejszą rezerwację na konkretną godzinę pod nr telefonu: 22 831-92-89 (biuro Muzeum Więzienia Pawiak).

Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem będzie możliwość wzięcia udziału w grupach do 25 osób z zachowaniem wszelkich obostrzeń.

6 X 2021 roku, środa godz. 9.00
Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)

• Pawiak. Narzędzie represji czy ludobójstwa?
– wykład prof. dr. hab. Piotra Madajczyka
(Instytut Studiów Politycznych PAN)

• Program historyczno-artystyczny: Jesteśmy tu na chwilę – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka, reż. Maria Reif

Godz. 11.00

• Profesor Krystyna Ossowska – opiekunka pawiackich dzieci – wykład dr Marii Ciesielskiej
(Uczelnia Łazarskiego w Warszawie)

7 X 2021 roku, czwartek, godz. 10.00, 11.00 i 12.00
Mauzoleum Walki i Męczeństwa
(al. Szucha 25)

• „Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…” – cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych. Program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 i Ministerstwem Edukacji Narodowej, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni gestapo w al. Szucha 25 przy pomocy oryginalnych rekwizytów: mundurów, motocykli, samochodu, zasieków z drutu kolczastego, budki wartowniczej.

Godz. 18.30
Kościół Najświętszego Zbawiciela
(ul. Marszałkowska 37)

• Msza św. w intencji ofiar więzienia Pawiak
i katowni gestapo w al. Szucha 25

8 X 2021 roku, piątek godz. 9.00
Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)

• Pawiak na niemieckich zdjęciach lotniczych
– wykład Zygmunta Walkowskiego

Godz. 11.00
Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)

• Opieka nad rannymi w powstańczych placówkach medycznych – wykład dr hab. Anna Marek
(Uczelnia Łazarskiego w Warszawie)

9 X 2021 roku, sobota godz. 16.00
Muzeum Więzienia Pawiak (ul. Dzielna 24/26)

• NIEBO ZŁOTE CI OTWORZĘ… – koncert w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.