Wystawa Viribus Unitis?


Wystawa czasowa

9 maja – 30 listopada 2013 r.

 

Viribus Unitis? 
Polscy parlamentarzyści w monarchii habsburskiej 1848-1918

 

Facebook

 

„Viribus Unitis” (Wspólnymi siłami) – to dewiza cesarza Franciszka Józefa I który widnieje na orderze wybitym w pierwszą rocznicę jego panowania w roku 1849. Przekształcone z monarchii absolutnej w monarchię konstytucyjną państwo Habsburgów stało się z czasem miejscem trudnej współpracy i wysiłku przedstawicieli wielu narodowości. Swój udział w budowaniu zrębów parlamentarnego systemu rządów w tym państwie mieli także Polacy. Byli wśród nich wybitni uczeni, jak Franciszek Smolka, a z czasem także przedstawiciele warstwy chłopskiej z Wincentym Witosem. To tutaj, w wiedeńskim parlamencie, pojawili się reprezentanci nowoczesnych polskich nurtów politycznych – konserwatyści, narodowi demokraci, ludowcy i socjaliści.

 

Wystawa, przygotowana przez Stację Naukową Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu i Studio Ptasia 30, prezentuje sylwetki 42 polskich parlamentarzystów w monarchii habsburskiej. Wielu z nich doczekało pamiętnego roku 1918 i wzięło udział w budowaniu niepodległego Państwa Polskiego.

 

Wystawa była prezentowana w Wiedniu (wraz z dokumentami przechowywanymi w Archiwum Parlamentu oraz Austriackim Archiwum Państwowym), w Krakowie w Międzynarodowym Centrum Kultury oraz w Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. W Muzeum Niepodległości będzie ją można oglądać od 9 maja do 30 listopada 2013 roku.