WYSTAWA: Über(-)Leben Zofia Pociłowska und die Sammlung des BLMK


Zofia Pociłowska-Kann, Holocaust, Muzeum Więzienia Pawiak

23 kwietnia 2023 roku, o godzinie 11.00 w Brandenburgisches Landesmuseum für moderne Kunst odbędzie się wystawa pt. “Über(-)Leben Zofia Pociłowska und die Sammlung des BLMK” na której znajdzie się rzeźba autorki ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Niemieckojęzyczny tytuł wystawy należy rozumieć dwuznacznie. Z jednej strony opisuje on sztukę, jako „strategię przetrwania” (Überleben = przetrwać) – jak w przypadku Pociłowskiej i przedstawicieli jej generacji, z drugiej zaś skłania do dyskusji artystycznych „o życiu” (über Leben = o życiu). Wystawa ukazuje ceramiczne praca polskiej artystki Zofii Pociłowskiej-Kann od lat 50. do lat 90. XX wieku. Ceramika Pociłowskiej-Kann jest zestawiona z dziełami polskiej grafiki z tego samego okresu, pozwala dostrzec portrety przedstawiające upływ czasu, relacje międzyludzkie, wojnę i Holokaust. W ten sposób wystawa daje wgląd w twórczość Zofii Pociłowskiej oraz bogaty zasób kolekcji BLMK.Prezentowana na wystawie rzeźba z naszych zbiorów (Muzeum Więzienia Pawiak) nosi tytuł “Holocaust”, jej powstanie datowane jest na 1993 rok. Rzeźba powstała w Warszawie, wykonana jest w technice mieszanej w terakocie i drewnie.Zofia Pociłowska, Picasso, 1974 – fot. © Centrum Pamięci Ravensbrück/materiały prasowe

Zofia Pociłowska-Kann urodziła się 3 marca 1920 roku w Charkowie. Była kurierką w Warszawie, a później na terenie wschodniej Generalnej Guberni. Aresztowana 19 marca 1941 r. w Ursusie pod Warszawą przez lubelskie gestapo, została przewieziona na Pawiak, a następnie do więzienia na Zamku w Lublinie. Została skazana na karę śmierci. 23 września 1941 r. wysłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W Ravensbrück podjęła pierwsze próby rzeźbiarskie. Z obozu powróciła 15 maja 1945 r. do Warszawy.

Ukończyła Wydział Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w czerwcu 1954 r. Do końca życia zajmowała się rzeźbą. Jest autorką wielu pomników, między innymi poświęcony więźniom z Pawiaka umieszczony na dziedzińcu  więzienia.

Zmarła 8 maja 2019 roku w Warszawie przeżywszy 99 lat.

Rzeźby autorstwa Zofii Pociłowskiej-Kann stanowią element ekspozycji stałej Muzeum Więzienia Pawiak.Wystawę można oglądać do 25 czerwca 2023 roku.


23 kwietnia 2023 roku, godzina 11.00
Frankfurt (Oder)
Brandenburgisches Landesmuseum für moderne Kunst Packhof
Carl-Philipp-Emanuel-Bach-Straße 11
15230 Frankfurt (Oder)