Wystawa “Kamyk na szańcu”


19.01. (sobota) godz. 16.00: wernisaż wystawy Muzeum Niepodległości i Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy autorstwa Barbary Wachowicz Kamyk na szańcu- Opowieść o Druhu Aleksandrze Kamińskim i jego Bohaterach – Harcerzach Szarych Szeregów w 110. rocznicę urodzin autora “Kamieni na szaniec”, w 70-lecie Akcji pod Arsenałem i 70. rocznicę utworzenia Batalionu Harcerskiego Armii Krajowej “Zośka”

 

W dniach 19 stycznia – 30 kwietnia br., w salach ekspozycyjnych Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów) prezentowana będzie wystawa „Kamyk na szańcu” autorstwa Pani Barbary Wachowicz.

 

Jak pisze sama Autorka, jest to wystawa – opowieść o Aleksandrze Kamińskim, legendarnej postaci polskiego harcerstwa, autorze najsławniejszej książki czasu okupacji – „Kamienie na szaniec”, o utrwalonych przez niego w powieści bohaterach: „Rudym”, „Alku” i „Zośce” oraz o ich następcach – żołnierzach harcerskich batalionów Armii Krajowej „Zośka” i „Parasol”, wsławionych swym udziałem w Powstaniu Warszawskim. Ekspozycji przyświeca motto druha Kamińskiego: „Walczyłem o ideał Polski godnej szacunku”.

 

Wzmiankowana wystawa jest opowieścią o skromnych bohaterach – harcerzach Szarych Szeregów, którzy wcielili w życie pojęcia braterstwa i służby i nie zawahali się stanąć w szeregu, gdy zaszła taka potrzeba. Jej część opowiada także o pamięci kolejnych pokoleń oraz o stałej obecności idei Szaro-Szeregowej wśród współczesnej młodzieży harcerskiej.

 

Ekspozycja składa się ze 130 plansz oraz z setek zdjęć, niezwykłych dokumentów i pamiątek po legendarnych żołnierzach podziemia. Kolejna już odsłona (jako, że po raz pierwszy gościliśmy w naszych murach wystawę Pani Barbary Wachowicz w roku 1991) „Kamyka na szańcu” w Muzeum Niepodległości może stać się dobrą okazją, aby przypomnieć społeczeństwu o ponadczasowych wartościach, jakimi kierowali się młodzi bohaterowie dni wojny i okupacji, przybliżyć ich sylwetki, w wielu wypadkach nawiązać do ich tragicznych losów podczas okupacji, Powstania i w latach powojennych. W trakcie trwania wystawy przypada także 70. rocznica akcji pod Arsenałem (26 marca). Tym samym pokażemy, iż nasza placówka przywiązuje wagę do edukacji najmłodszych pokoleń – uczniów i młodzieży harcerskiej – w duchu patriotyzmu, tradycji i umiłowania Ojczyzny.

 

Jeśli wierzyć Autorce, wystawa, już od momentu powstania, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród zwiedzających, o czym może świadczyć dokonanie około czterdziestu jej aranżacji w placówkach kultury, szkołach oraz siedzibach środowisk harcerskich na terenie całego kraju.

 

Otwarciu wystawy towarzyszy uroczysty wernisaż-kominek, prowadzony przez Autorkę, przy współudziale młodzieży harcerskiej. Opcjonalnie możliwy jest także, podczas trwania wystawy „Kamyk na szańcu”, pokaz autorski filmu „Rudy, Alek, Zośka”, którego scenariusz przygotowała właśnie Pani Barbara Wachowicz.