Wyjątkowy dzień w Muzeum Niepodległości


23 września w głównej siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie, Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, odbył się wernisaż wystawy Mieczysław Welter. Rzeźba. Podczas tego wydarzenia nastąpiło też uhonorowanie osób zaangażowanych w promowanie historii i sztuki.

Wystawa jest retrospektywnym spojrzeniem na twórczość wybitnego rzeźbiarza pochodzącego ze Śremu, który urodził się w 1928 roku. Mieczysław Welter jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Wśród jego najsłynniejszych prac znajdują się m.in. pomniki Marii Konopnickiej we Wrześni oraz Mikołaja Kopernika we Fromborku i w Meksyku. Mieczysław Welter jest także autorem jedynego pomnika Zygmunta Krasińskiego, który znajduje się
w Opinogórze.

Podczas wystawy w Muzeum Niepodległości zostały zaprezentowane mniejsze formy wykonane przez artystę. Wśród nich znajdują się m.in. Matka z dzieckiem, Portret mężczyzny oraz popiersie Fryderyka Chopina.

W czasie wernisażu Mieczysław Welter odebrał z rąk Zbigniewa Czaplickiego, przedstawiciela Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika medal Pro Masovia, czyli wyróżnienie przyznawane za działalność na rzecz rozwoju Mazowsza.

Dyrektor Muzeum Niepodległości, Tadeusz Skoczek, uhonorował osoby związane z Muzeum Niepodległości medalami wybitymi z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej autorstwa Józefa Opali. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

Halina Czubaszek – Prezes Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich

Mieczysław Welter – artysta, rzeźbiarz

Zbigniew Czaplicki – Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. kombatantów

Roman Kochanowicz – Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Tadeusz Samoborski – Prezes Stowarzyszenia Krajobrazy z Legnicy

Leonard Sobieraj – Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Leszek Więckowski – właściciel firmy Wersus-Nauka z Ziębic.