WYDAWNICTWO: katalog wystawy Gabriel Narutowicz (1865-1922) – pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W stulecie wyboru i śmierci

Gabriel Narutowicz (1865-1922) – pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W stulecie wyboru i śmierci to katalog czasowej wystawy plenerowej, której wernisaż odbył się 6 grudnia 2022 roku przed Pałacem Przebendowskich/Radziwiłłów. 9 grudnia 1922 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało Gabriela Narutowicza na pierwszego Prezydenta odrodzonej Polski, który zaledwie tydzień później zginął od kuli zamachowca podczas otwarcia salonu sztuki w „Zachęcie”. Wystawa Muzeum Niepodległości w Warszawie przybliża postać pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej, który w obecnych czasach jest symbolem wielkiej odpowiedzialności za kraj i Naród, symbolem przestrzegania prawa i przywiązania do idei demokratycznych. 16 grudnia 2021 roku, Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2022 – Rokiem Gabriela Narutowicza w Stolicy. 14 grudnia 2022 roku Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy tragicznej śmierci Prezydenta Gabriela Narutowicza. Muzeum Niepodległości w Warszawie zgodnie ze swoją misją włączyło się w organizację imprez okolicznościowych z okazji obchodów tej ważnej rocznicy.

Katalog wystawy jest do pobrania w dziale Nauka/Publikacje 2022