WYDARZENIE: Wystawa “HUBAL.Henryk Dobrzański 1897-1940” w Jaśle


Nasza wystawa “Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940” trafiła właśnie do Starostwa Powiatowego w Jaśle, gdzie będzie można ją oglądać w wybranych lokalizacjach do 20 marca 2023 roku. Kolejnym miastem, do którego zawita nasza wystawa będzie Hrubieszów (Syndykat Rolniczy). W budynku syndykatu mieszkał mjr Henryk Dobrzański podczas służby w 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie.


14 lutego br., w pałacu Sroczyńskich w Gorajowicach-Jaśle nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Ekspozycja została przygotowana w roku ubiegłym przez Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie z okazji 125. rocznicy urodzin mjr Henryka Dobrzańskiego. Wystawa przez cały miniony rok 2022 prezentowana była w całej Polsce w miejscach związanych z działalnością mjr Henryka Dobrzańskiego. W sierpniu 2022 r. można ją było zobaczyć w salach Muzeum Regionalnego w Jaśle.


Henryk Dobrzański, herbu Leliwa, ps. „Hubal” (1897–1940) – to jedna z najbardziej legendarnych postaci polskiej historii. Żołnierz II Brygady Legionów w czasie I wojny światowej, oficer Wojska Polskiego po 1918 roku, czynny w sporcie jeździeckim, uczestnik licznych zawodów hippicznych, reprezentant Polski na Olimpiadzie w Amsterdamie (1928 r.). Major Henryk Dobrzański „Hubal” zginął w potyczce z Niemcami 30 kwietnia 1940 roku. Jego grobu nie odnaleziono po dziś dzień.Tak narodziła się legenda mjr. „Hubala”, żołnierza polskiego walczącego do końca i ginącego na polu walki. Major Dobrzański był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do czasu przyjścia odsieczy z zachodu.


Wystawa będzie eksponowana w:


📍Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle

📍Szkoła Podstawowa nr 10 w Jaśleim. mjr Henryka Dobrzańskiego-“Hubala”

📍Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach

📍Zespół Szkół nr 3 w Jaśle

📍Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle

📍Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle

📍Zespół Szkół Techniczny w Jaśle

📍II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle

📍Zespół Szkół nr 4 w Jaśle

📍I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle